Zasad polskiej ortografii ciąg dalszy...

Ważne ogłoszenia dotyczące bieżącego życia strony i forum.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
Robseßed
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4986
Rejestracja: 14 paź 2006, 13:33
Lokalizacja: Lodsch
Kontakt:

24 sty 2009, 21:33

Przejdę od razu do sedna: poprzedzanie przecinków spacją, pisanie rzeczowników z dużej litery i ogólnie robienie błędów ortograficznych w każdym wyrazie bardzo mnie irytuje. Jeśli będzie trzeba, powiem, kogo mam tu w szczególności na myśli.
Chociaż i tak to na dobrą sprawę teraz zrobię.

Tak jak kiedyś apelowałem o pisanie ze słownikiem, tak i teraz proszę o korzystanie z nabytej wiedzy.
A zauważ ,że sprzedawanie kupionych gier jest legalne . A twórcy na tym nie zarabiają bo nie kupujesz gry u twórcy tylko od kumpla , właśnie sprzedawana jest licencja na granie ,a nie gra :P . Więc legalne jest pożyczyć komuś grę ,ale jednocześnie nie możecie mieć jej oboje na komputerze .
Co to kurwa jest? Kropkę stawia się na końcu zdania, zatem po ostatniej literze ostatniego słowa. Przecinek stawia się po wyrazie, nie przed nim.
Dajemy zdjęcie ukazującą jakąś broń (zdjęcie ma przedstawiać broń prawdziwą ! i nie ma być to screen z gry) , inny zgaduje , i jeśli zgadnie to on daje zdjęcie jakiejś broni. To ja pierwszy :
Nie wiedziałem, że dwukropki są tak wielkie, że potrzebują poprzedzenia ich spacją. Tutaj nawet przecinek dostaje za dużo miejsca...

`Czepia się!`. Owszem, czepiam się. Bo nie mogę już na to patrzeć, a edytować też mi się nie chce. Jeśli będzie to konieczne, to i o warnach sobie przypomnimy...

Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno. Nie mam zamiaru nikogo obrażać, czy też zgrywać wielkiego pana Moderatora. Po prostu kiedyś plagą w internecie była kompletna nieznajomość polskiej ortografii - widzę poprawę w tej kwestii, ale rośnie tutaj nowy problem: właśnie te nieszczęsne znaki interpunkcyjne.

Powodzenia. ;)

R.


Obrazek
Awatar użytkownika
little_psycho
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1074
Rejestracja: 23 lut 2008, 16:49
Lokalizacja: Z odbyta

24 sty 2009, 22:46

Ja pierd&&@@.
Dostanę warna za stawienie spacji przed dwukropkiem ? Bez obrazy ale denerwuje mnie takie coś. Jak Cię to tak drażni, to zdejmij okulary, nie będziesz widział.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2009, 22:48 przez little_psycho, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Robseßed
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4986
Rejestracja: 14 paź 2006, 13:33
Lokalizacja: Lodsch
Kontakt:

24 sty 2009, 22:47

Brzmi to niedorzecznie, ale to, co np. Ty robisz, też jest niedorzeczne, więc jakby porządek został zachowany.


Obrazek
Awatar użytkownika
Silver Dragon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7080
Rejestracja: 11 sie 2007, 23:28
Lokalizacja: East Mayberry
Otrzymał  piwo: 2 razy

24 sty 2009, 23:00

Co do nie stawiania znaków interpunkcyjnych się zgodzę. Drażni to niemiłosiernie.
Ale to, że ktoś stawia je po spacji, to już lekka przesada.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2009, 23:08 przez Silver Dragon, łącznie zmieniany 1 raz.


Przybyłem, zobaczyłem... i polała się krew :evilbat:
Obrazek
Awatar użytkownika
Lothar
Pierwsi PSI
Pierwsi PSI
Posty: 2570
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:10
Lokalizacja: Lublin

24 sty 2009, 23:28

little_psycho pisze:Ja pierd&&@@.
Dostanę warna za stawienie spacji przed dwukropkiem ?
W tym wypadku akurat za stawianie spacji przed znakiem zapytania xD
little_psycho pisze:Bez obrazy ale denerwuje mnie takie coś. Jak Cię to tak drażni, to zdejmij okulary, nie będziesz widział.
Jak Cię to denerwuje to pisz poprawnie, nikt nie będzie się czepiał 8-)


Nobody Expects The Spanish Inquisition! :biskup:
Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

25 sty 2009, 01:12

Nie wiem czy to jakaś moda, czy zwykły błędny nawyk, czy może też... zamiast szkoły wychowuje internet (jak inni tak robią, to pewnie tak jest poprawnie), ale spacje przed znakami interpunkcyjnymi są coraz częstsze. I drażnią, coraz bardziej. Przed błędami ortograficznymi chronią słowniki wbudowane w przeglądarki, przed "spacjowaniem interpunkcji" jednak one nie chronią i nie informują o nich. Trzeba samemu się pilnować. Owszem, zdarzyć się może, ale niech to nie będzie normą we własnej wypowiedzi. Przypadkowe błędy to rzecz normalna i trudno za nią karać. Lecz notorycznych spacjo-przecinkowców może spotkać kara. Uważajcie. ;)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Tiquill, łącznie zmieniany 1 raz.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
Ramesses
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 934
Rejestracja: 30 kwie 2008, 23:38
Lokalizacja: Parczew

25 sty 2009, 10:37

Tiquill pisze:Lecz notorycznych spacjo-przecinkowców może spotkać kara.
dobrze, że to nie tyczy się to notorycznych kropkonadużywaczy :P ...

a tak na poważnie...Robs ma trochę racji bo to rzeczywiście drażni...każdy z nas nie raz popełni jakiegoś ortograficznego czy interpunkcyjnego byka ale notoryczność tego zjawiska świdczy o tym że społeczeństwo - lagodnie mówiąc - idiocieje...każdemu się zdarzy że czasami shift czy alt nie wskoczy ale żeby aż tak?


Planet Earth is great to visit, but You wouldn't wanna live there...
Awatar użytkownika
daaanielll
Wnerwiony urzędas
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2009, 12:43
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Kontakt:

25 sty 2009, 12:54

Patrząc na wypowiedź Robsessed, to na pewno jest ona uzasadniona i ją popieram, lecz są osoby, które nie potrafią pisać po Polsku, dlatego niemożna tego traktować bardzo poważnie ale na początku tylko upomnienia słowne, etc. a dopiero potem warny :)


Awatar użytkownika
Reality Master
Modder
Modder
Posty: 1094
Rejestracja: 07 lis 2007, 19:41
Kontakt:

25 sty 2009, 13:43

daaanielll pisze:potrafią pisać po Polsku
Przymiotniki pisze się z małej litery. -_-

Dobra, wiem, offtop - już znikam...
Ostatnio zmieniony 25 sty 2009, 13:43 przez Reality Master, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
eddie
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1345
Rejestracja: 19 kwie 2007, 17:18
Lokalizacja: Breslau

25 sty 2009, 15:02

Spacja przed znakami interpunkcyjnymi (śmieszna nazwa xD) zwyczajnie razi w oczy i zwalnia tempo czytania. Są tacy, co przez to gubią się w połowie zdania. Rozumiem takie coś jak nie wstawianie tych znaków bez wyraźnej potrzeby, bo sam nie robię kropki na końcu ostatniego zdania wypowiedzi (i tak wiadomo że to już koniec)


Awatar użytkownika
Robseßed
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4986
Rejestracja: 14 paź 2006, 13:33
Lokalizacja: Lodsch
Kontakt:

25 sty 2009, 17:28

daaanielll pisze:Patrząc na wypowiedź Robsessed
Robsesseda. Taka forma dopełniacza, jakiej Ty użyłeś, sugeruje, że jestem dziewczyną. xD

Dzięki za poparcie - teraz chyba nikt nie ma wątpliwości, że należy się do tych postanowień stosować.


Obrazek
Awatar użytkownika
Yamakasi
Miłośnik broni
Posty: 146
Rejestracja: 08 lip 2008, 19:25

26 sty 2009, 22:15

Ja uważam, że przesadzacie trochę. Obiektywnie wystarczy, aby userzy nie wyrażali się ekspansywnie, nie robili ortograficznych i w odpowiednich miejscach stawiali przecinki.


Dawaj składak, dawaj koło, bo ci przypierdolę w czoło!!!
Obrazek
Awatar użytkownika
Robseßed
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4986
Rejestracja: 14 paź 2006, 13:33
Lokalizacja: Lodsch
Kontakt:

26 sty 2009, 22:16

Cor Angar pisze:Ja uważam, że przesadzacie trochę. Obiektywnie wystarczy, aby userzy nie wyrażali się ekspansywnie, nie robili ortograficznych i w odpowiednich miejscach stawiali przecinki.
Nic nie rozumiem. Przecież my tego właśnie chcemy.


Obrazek
Awatar użytkownika
Yamakasi
Miłośnik broni
Posty: 146
Rejestracja: 08 lip 2008, 19:25

26 sty 2009, 22:20

Robsessed pisze:Nic nie rozumiem. Przecież my tego właśnie chcemy.
Spokojnie wodzu :)
Zauważyłem, że chcecie dawać warna nawet jak ktoś da spacje przed dwukropkiem, no chyba, że coś pokręciłem?


Dawaj składak, dawaj koło, bo ci przypierdolę w czoło!!!
Obrazek
Awatar użytkownika
Robseßed
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4986
Rejestracja: 14 paź 2006, 13:33
Lokalizacja: Lodsch
Kontakt:

26 sty 2009, 22:21

Cor Angar pisze:Zauważyłem, że chcecie dawać warna nawet jak ktoś da spacje przed dwukropkiem, no chyba, że coś pokręciłem?
Jeśli będzie to robił notorycznie, to tak. :) I w powodzie warna wpiszemy: Nieznajomość podstawowych zasad polskiej ortografii.


Obrazek
Zablokowany