Żydzi, dlaczego największe zło?

Bardziej i mniej konkretne rozmowy na określone tematy, niezwiązane bezpośrednio z tematyką strony, ale nurtujące niemal każdego. To wcześniejszy Duży Hyde Park plus kilka luźniejszych tematów.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
Ramesses
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 934
Rejestracja: 30 kwie 2008, 23:38
Lokalizacja: Parczew

18 kwie 2009, 09:25

kazik pisze:Ramesses, sądząc po tym, co piszesz nie jesteś wierzący i chyba nie bardzo się orientujesz w Starym Testamencie. Wszystkie księgi historyczne Starego Testamentu opowiadają o tym, jak Żydzi po zawarciu z Bogiem przymierza są karani za nieprzestrzeganie go (głównym przestępstwem przeciw Bogu był kult innych bóstw, to obrażało Go najbardziej i budziło Jego największy gniew) i nagradzani za dobre postępowanie. Nie wiem, skąd masz takie rewelacje, jak politeizm Żydów, no chyba, że chodzi Ci o wspomniane przeze mnie odstępstwa.
no cóż..nie chciałem swym postem nikogo urazić...informacje, którymi się posługuję są udowodnione naukowo przez ludzi, którzy tłumaczą Stary Testament np. do swoich prac doktorskich czy habilitacyjnych, po konsultacjach z ludźmi, którzy to badają dość długo...jeśli w tekście pojawia się imię chociażby wspomnianego Baala (co po prostu oznacza pan), do którego wyroczni Żydzi się udają co pokazane jest w tekście jednej z ksiąg ST, czy też również bóstwo Reszef (obecnie przetłumaczony jako gorączka)...to wszystko jest tylko tłumacze nie chcą siać niepotrzebnego zamętu wśród wiernych...w sumie nie powinno się mieć im tego za złe...a
kazik pisze:Niemal wszystkie księgi historyczne zostały zredagowane na podstawie kronik, które były prowadzone na bieżąco. A wiek, który podajesz, jako rzekome rozpoczęcie spisywania Pisma, jest datą ostatecznej redakcji i składanie go w całość.
fakt...mój bład...przyznaję się...ale z tymi kronikami nie byłbym taki pewien...
kazik pisze:Poza tym, wydaje mi się nieadekwatnym wmawiać muzułmaninowi, że Pismo Święte, które jest święte tak samo dla żydów, chrześcijan i muzułmanów jest tylko ciekawym dziełem literackim.
tu przyznam Ci rację...zupełnie jak wmawiać Żydowi, że Koran jest ciekawym dziełem literackim (chociaż moim zdaniem jest)
Moim zdaniem, gdy Żydzi tworzyli jeszcze wspólnotę ludów prasemickich czcili wielu bogów. Np. imię boga - Baal występuje w językach semickich takich jak: ugarycki, fenicki, hebrajski i akadyjski. Kult JHWH mógł wytworzyć się na bazie prastarych mitów prasemickich i Jahwe nie był czczony przez te ludy od początku.
Jahwe w momencie gdy staje się jednym bogiem Żydów, jest, brzydko mówiąc, poskładany z wielu starszych bogów i teraz staje się bogiem od wszystkiego...zapewne Żydzi jak i wiele innych starożytnych religii przeszli długą drogę w ewolucji swej religii...obecnie nie ma możności poznać ją całkiem, ale jesli pojawiają się choćby wzmianki trzeba to wykorzystać...


Planet Earth is great to visit, but You wouldn't wanna live there...
Awatar użytkownika
kazik
Forumowy Inkwizytor
Forumowy Inkwizytor
Posty: 2236
Rejestracja: 27 sty 2007, 21:40
Lokalizacja: Greenbelt

18 kwie 2009, 09:57

Ramesses pisze:Jahwe w momencie gdy staje się jednym bogiem Żydów, jest, brzydko mówiąc, poskładany z wielu starszych bogów i teraz staje się bogiem od wszystkiego...zapewne Żydzi jak i wiele innych starożytnych religii przeszli długą drogę w ewolucji swej religii...obecnie nie ma możności poznać ją całkiem, ale jesli pojawiają się choćby wzmianki trzeba to wykorzystać...
Politeizm u Izraelitów był przejęty od ludów zamieszkujących Palestynę. Jedyną rodzimą religią Izraela jest wiara w Jahwe. Widzę u Was dziwne podejście do Biblii, albo traktujemy to ją jako źródło historyczne i przyjmujemy wszystko co jest w niej zapisane, albo za zbiór bajek, który można sobie o kant dupy potłuc. Wy widzę, że jednak twierdzicie, że prawda w Biblii jest tylko tam, gdzie Wam pasuje, a gdzie Pismo mówi wprost, że Izrael od początku miał jednego Boga, a inne wierzenia przejmował od innych ludów z czym walczyli prorocy i wierni uznajecie za fikcję literacką. Dziwne rozumowanie.


Awatar użytkownika
Ramesses
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 934
Rejestracja: 30 kwie 2008, 23:38
Lokalizacja: Parczew

18 kwie 2009, 11:19

kazik pisze:
Ramesses pisze:Jahwe w momencie gdy staje się jednym bogiem Żydów, jest, brzydko mówiąc, poskładany z wielu starszych bogów i teraz staje się bogiem od wszystkiego...zapewne Żydzi jak i wiele innych starożytnych religii przeszli długą drogę w ewolucji swej religii...obecnie nie ma możności poznać ją całkiem, ale jesli pojawiają się choćby wzmianki trzeba to wykorzystać...
Politeizm u Izraelitów był przejęty od ludów zamieszkujących Palestynę. Jedyną rodzimą religią Izraela jest wiara w Jahwe. Widzę u Was dziwne podejście do Biblii, albo traktujemy to ją jako źródło historyczne i przyjmujemy wszystko co jest w niej zapisane, albo za zbiór bajek, który można sobie o kant dupy potłuc. Wy widzę, że jednak twierdzicie, że prawda w Biblii jest tylko tam, gdzie Wam pasuje, a gdzie Pismo mówi wprost, że Izrael od początku miał jednego Boga, a inne wierzenia przejmował od innych ludów z czym walczyli prorocy i wierni uznajecie za fikcję literacką. Dziwne rozumowanie.
Starego Testamentu nie można nazwać zbiorem bajek bo jest to fundament czyjejś wiary...chociaż dla jednego mogą to być bajki, dla innego nie...ze źródłem historycznym też byłbym ostrożny, gdyż nie zawsze można ST skonfrontować z innymi źródłami z tamtych czasów (najczęściej asyryjskie, babilońskie i egipskie)...

a co do początku...w sumie nie wiadomo co było na początku...religia i nauka próbuje wyjaśniać to na swoje sposoby...każdy wierzy w to, co uzna za stosowne...


Planet Earth is great to visit, but You wouldn't wanna live there...
Awatar użytkownika
Marcino
Początkujący morderca
Posty: 53
Rejestracja: 04 sty 2007, 19:56

18 kwie 2009, 14:05

kazik pisze:Baal jest bożkiem pogańskich ludów, które zamieszkiwały Kanaan przed Izraelitami.
Baal jest bożkiem stricte semickim, lub również przytoczony Dagon bóg czczony przez Fenicjan i Amorytów (Semici). I jakoś nie przemawia do mnie tłumaczenie, że Izraelici od początku czcili Jahwe, bo to jest niedorzeczne! Tak samo jak ludy germańskie na całej rozciągłości czciły tych samych bogów np. naczelny bóg Germanów na północy nazywany Odynem, a w pozostałych częściach Germańszczyzny nazywany Wotanem. U Słowian ta sama historia na wschodzie Dadżbóg a na zachodzie Swarożyc - a chodziło o tego samego boga, o tych samych atrybutach. Najlepszym przykładem są Celtowie, którzy rozpierzchli się we wszystkie możliwe strony świata, a nie zmieniły się nawet nazwy ich bogów. Celtowie przebywający np. na terenach dzisiejszej Anglii czcili Dagdę i tak samo ci co zajmowali tereny Polski czcili Dagdę i gdziekolwiek spotkałoby się wtedy Celtów czcili Dagdę! Więc wątpię, że Prasemici różniliby się tak bardzo w sferze wierzeń i kultury. A kult Jahwe powstał dzięki nasycaniu się wierzeń pierwotnych ludów semickich podczas wszelkich tułaczek np. bardzo dużo semici czerpali z mitologii Perskiej (m.in. pojęcie piekła i nieba - gdzie idziemy za dobre lub złe uczynki zaczerpnięte zostało z mitologi Perskiej!)
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2009, 14:07 przez Marcino, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
kazik
Forumowy Inkwizytor
Forumowy Inkwizytor
Posty: 2236
Rejestracja: 27 sty 2007, 21:40
Lokalizacja: Greenbelt

18 kwie 2009, 14:40

Marcino pisze:Baal jest bożkiem stricte semickim, lub również przytoczony Dagon bóg czczony przez Fenicjan i Amorytów (Semici).
Tu się zgadzam, ale Fenicjanie, Amoryci, Moabici, Aramejczycy, Edomici, Ammonici, Amalekici i wiele innych plemion zamieszkujących Kanaan to nie byli Żydzi. Mieli oni swoich bożków, swoje kulty a Izraelici swój. Wielu Żydów odstępowało od kultu Jahwe już w Egipcie, potem na pustyni, kiedy ulepili sobie cielca, który prawdopodobnie miał wyobrażać jakieś bóstwo egipskie. Kiedy podbili Palestynę wielu zaczęło modlić się do bogów ludów podbitych.
bardzo dużo semici czerpali z mitologii Perskiej (m.in. pojęcie piekła i nieba - gdzie idziemy za dobre lub złe uczynki zaczerpnięte zostało z mitologi Perskiej!)
Pojęcie nieba i piekła w Biblii wprowadza dopiero Jezus! W Starym Testamencie mamy do czynienia z Szeolem, miejscem dusz, gdzie czekają na nas przodkowie. Ani wzmianki do niebie za dobre czyny i piekle za niegodziwości.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2009, 14:41 przez kazik, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Marcino
Początkujący morderca
Posty: 53
Rejestracja: 04 sty 2007, 19:56

18 kwie 2009, 15:04

kazik pisze:Tu się zgadzam, ale Fenicjanie, Amoryci, Moabici, Aramejczycy, Edomici, Ammonici, Amalekici i wiele innych plemion zamieszkujących Kanaan to nie byli Żydzi.
Nie Żydzi, ale Semici, nie czytałeś uważnie. Wiara w Jahwe zbytnio odbiega od wierzeń innych ludów semickich. Przeczytaj jeszcze raz mój post i zastanów się nad analogią jaka charakteryzuje mitologie germańską i słowiańską i porównaj to z tym w co wierzyli Semici i jak bardzo odbiega od tego wiara żydowska.


Awatar użytkownika
Ramesses
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 934
Rejestracja: 30 kwie 2008, 23:38
Lokalizacja: Parczew

18 kwie 2009, 21:24

Marcino pisze:
kazik pisze:Tu się zgadzam, ale Fenicjanie, Amoryci, Moabici, Aramejczycy, Edomici, Ammonici, Amalekici i wiele innych plemion zamieszkujących Kanaan to nie byli Żydzi.
Nie Żydzi, ale Semici, nie czytałeś uważnie. Wiara w Jahwe zbytnio odbiega od wierzeń innych ludów semickich. Przeczytaj jeszcze raz mój post i zastanów się nad analogią jaka charakteryzuje mitologie germańską i słowiańską i porównaj to z tym w co wierzyli Semici i jak bardzo odbiega od tego wiara żydowska.
chyba każdy wie, że Żydzi byli jedynymi monoteistami na starożytnym Bliskim Wschodzie nie licząc rewolucji religijnej za faraona Echnatona, która raczej była tylko rewolucją w jego mieście...


Planet Earth is great to visit, but You wouldn't wanna live there...
Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

18 kwie 2009, 22:15

kazik pisze:
Yossarian pisze:Oświecę Cię, kazik. Islam nie nawołuje do wojny, ten cytat z Koranu co podałeś jest prawdziwy, ale Chrześcijanie też mają tekst takiego typu: "Zniszczcie doszczętnie wszystkie miejsca, gdzie narody, których wy pozbawiacie dziedzictwa służyły swoim bogom... Wywrócicie ich ołtarze, połamiecie ich stele, aszery ich ogniem spalicie, porąbiecie w kawałki posągi ich bogów. Zniweczcie ich imię na tym miejscu" (Pwt 12,2-3)
Zacny cytat. Nie wiem, co Ci się w nim nie podoba.
A czemu zacny? Jak można nazwać zacnymi słowami nawoływanie do przemocy religijnej? Cytat ten pochodzi z pisma, które za święte uznają trzy religie monoteistyczne. Zacnym jest więc wzajemne wyrzynanie siebie, jak również innych? Chyba cię źle zrozumiałem, kazik...
Ramesses pisze:Jahwe w momencie gdy staje się jednym bogiem Żydów, jest, brzydko mówiąc, poskładany z wielu starszych bogów i teraz staje się bogiem od wszystkiego
Trudno bóstwo (tu: Bóg Izraelitów), które od początku posiada wszystkie atrybuty nazywać składanką z innych bóstw. Do wykreowania się koncepcji boga o wszelkich atrybutach nie potrzeba wzorów w postaci pomniejszych bóstw. A ściślej: nie trzeba naśladować wierzeń wyznawców politeizmu, by dojść do idei Boga absolutnego.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2009, 22:22 przez Tiquill, łącznie zmieniany 1 raz.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
kazik
Forumowy Inkwizytor
Forumowy Inkwizytor
Posty: 2236
Rejestracja: 27 sty 2007, 21:40
Lokalizacja: Greenbelt

18 kwie 2009, 22:31

Tiquill pisze:A czemu zacny? Jak można nazwać zacnymi słowami nawoływanie do przemocy religijnej? Cytat ten pochodzi z pisma, które za święte uznają trzy religie monoteistyczne. Zacnym jest więc wzajemne wyrzynanie siebie, jak również innych? Chyba cię źle zrozumiałem, kazik...
Chodzi o walkę z bóstwami pogańskimi, które są największą obrazą dla Jahwe, a chrześcijanie, żydzi i muzułmanie wierzą w tego samego Boga. Niemal cały Stary Testament opisuje walkę z kultami pogańskimi, które Izraelici przejmują od innych ludów. Dlatego też zacny, bo to spory kawał historii naszej religii.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2009, 22:55 przez kazik, łącznie zmieniany 3 razy.


Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

18 kwie 2009, 23:01

OK, zacny jeśli idzie o kontrofensywną walkę z hordami barbarzyńców. I samą walkę - również, bądź co bądź barbarzyńską. Broń, jeśliś zaatakowany. Tu zgoda. Byleby tylko tu i nie brać tych słów dalej, przyjmując stronę inicjatora zdarzeń. Bo strona wszczynająca konflikt - zacną być nie może nazwana.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
Ramesses
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 934
Rejestracja: 30 kwie 2008, 23:38
Lokalizacja: Parczew

18 kwie 2009, 23:20

Tiquill pisze:OK, zacny jeśli idzie o kontrofensywną walkę z hordami barbarzyńców. I samą walkę - również, bądź co bądź barbarzyńską. Broń, jeśliś zaatakowany. Tu zgoda. Byleby tylko tu i nie brać tych słów dalej, przyjmując stronę inicjatora zdarzeń. Bo strona wszczynająca konflikt - zacną być nie może nazwana.
otóż to..na upartego mozna by stwierdzić, że niektóre teksty ST wyraźnie nawołują do..no właśnie...czegoś na kształt świętej wojny nawet jesli druga strona nie atakuje tylko zyje sobie spokojnie na za drugim pustynnym wzgórzem...na szczęście jak wiadomo Żydzi są bardzo niechętni przyjmowania nie-Żydów do swej religii...


Planet Earth is great to visit, but You wouldn't wanna live there...
Awatar użytkownika
Dzastin
Seryjny zabójca
Posty: 336
Rejestracja: 20 lip 2009, 21:03
Lokalizacja: Zgierz

26 sie 2009, 20:24

Heh... co tu dużo pisać, choćbyśmy nie chcieli to i tak Chrześcijaństwo pochodzi od Judaizmu. I kto to wie może jakiś nasz pra pra pra.... dziad był Żydem. Ja osobiście nic do tego narodu nie mam. denerwuje mnie jedynie to jak ktoś kładzie ręce nie na swoim :| Tak samo jak Oni mówią, że Polak to pijak, tak My mówimy, że Żyd to chciwy złodziej i koło się zamyka... Tak jest również pomiędzy innymi krajami, słowo przeistacza się broń, z tego te wszystkie wojny, a kolejna wojna to kolejna nienawiść... niestety.


Awatar użytkownika
kazik
Forumowy Inkwizytor
Forumowy Inkwizytor
Posty: 2236
Rejestracja: 27 sty 2007, 21:40
Lokalizacja: Greenbelt

26 sie 2009, 21:17

Dzastin pisze:Heh... co tu dużo pisać, choćbyśmy nie chcieli to i tak Chrześcijaństwo pochodzi od Judaizmu.
Nie od dzisiejszego judaizmu. Dzisiejszy judaizm powstał w opozycji do chrześcijaństwa pod koniec I wieku po Chrystusie, wystarczy przeczytać Pięcioksiąg i porównać to z dzisiejszymi rabinicznymi żydami.

Co do naszych kochanych przyjaciół z Izraela ostatnio natknąłem się na ciekawy cytat z wypowiedzi izraelskiego prezydenta:
Szymon Peres pisze:Ekonomia Izraela rozkwita. Izraelscy biznesmani inwestują wokół całego świata. Izrael osiągnął bezprecedensowy sukces ekonomiczny. Dziś osiągnęliśmy gospodarczą niezależność i wykupujemy Manhattan, Węgry, Rumunię, Polskę. I jak ja to widzę, nie mamy żadnych problemów.


Awatar użytkownika
Dr. Dundersztyc
Szalony Naukowiec
Szalony Naukowiec
Posty: 1299
Rejestracja: 05 gru 2007, 22:48
Lokalizacja: Druelselstein
Kontakt:

26 sie 2009, 23:13

kazik pisze:Co do naszych kochanych przyjaciół z Izraela ostatnio natknąłem się na ciekawy cytat z wypowiedzi izraelskiego prezydenta:
Szymon Peres pisze:
Ekonomia Izraela rozkwita. Izraelscy biznesmani inwestują wokół całego świata. Izrael osiągnął bezprecedensowy sukces ekonomiczny. Dziś osiągnęliśmy gospodarczą niezależność i wykupujemy Manhattan, Węgry, Rumunię, Polskę. I jak ja to widzę, nie mamy żadnych problemów.
YUP. Żydowski spisek jest żydowski.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2009, 23:16 przez Dr. Dundersztyc, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek
Awatar użytkownika
Kariko
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 1227
Rejestracja: 28 gru 2006, 16:51
Lokalizacja: Bydgoszcz / Gdańsk

07 wrz 2009, 19:26

Dlaczego największe zło?? Bo rządzą światem, nic nie wiecie o grupie Bilderberga? Novus Ordo Mundi się zbliża!! Bójcie się!! I nie czytajcie Gazety Wybiórczej, ani nie oglądajcie masońskiej TVN24, to wam tylko wypierze mózgi.. Dobra, żartowałem :D Nic nie mam do Żydów, nie bawię się w segregacje na lepszych i gorszych wg religii. Poza tym na wielu nienawidzących Żydów chrześcijan zadziała hasło: Jezus też był Żydem. Wg mnie problemem związanym z tym narodem jest państwo Izrael, które nie istniało przez okolo 2000 lat, aż tu nagle przyszło USA i takie państewko utworzyło jako swoją marionetkę. Palestyńczycy, jak wiadomo są tym wniebowzięci. To tak, jakby do nas nagle przyszli sobie potomkowie plemienia Sarmatów i zażądali fragmentu Polski, żeby zrobić swoje państwo. No ale cóż, do niezrozumiałych dla mnie ruchów tego typu należy również utworzenie Kosowa (w tym aprobata tego np. przez nasz rząd), ale nie będę offtopował


ODPOWIEDZ