XMPP/Jabber - Co o tym sądzicie?

Dyskusje o programach i sprzęcie komputerowym oraz mobilnym, a także internet i ogólne problemy.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
Ryuq
Administrator
Administrator
Posty: 1338
Rejestracja: 03 paź 2010, 18:20
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

11 lis 2013, 12:14

Tak jak w temacie, co myślicie o tej formie Komunikacji?
Czym jest XMPP, wikipedia mówi...
Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP, dawniej Jabber[1]) – protokół bazujący na języku XML umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym wiadomości oraz statusu. Protokół ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach, ale również w innych systemach natychmiastowej wymiany informacji.

Mimo iż nazwa konta na serwerach XMPP jest skonstruowana podobnie jak adres e-mail, nie może być on wykorzystywany jako ten sposób komunikacji...
Próbowałem. Rzeczywiście sie nie da :lol:
Dzieje się tak gdyż ten protokół zakłada wyłącznie błyskawiczną formę komunikacji między użytkownikami. Istnieją jednak firmy które w ramach jednego konta oferują zarówno adres e-mail jak i Jabber ID (np. Google wraz z Gmailem czy Microsoft i jego usługa Hotmail). Podobnym przykładem są serwisy społecznościowe Facebook oraz Nk.pl które poprzez implementację języka XMPP na swoich serwerach, pozwoliły na korzystanie wbudowanego w swoim serwisie czatu z poziomu dowolnego komunikatora opartego na tym protokole
.
No to chyba najważniejsze.
Ja z usług Google nie korzystam. Mój pierwszy kontakt z XMPP był w połowie ubiegłego roku, kiedy to właściciel bodajże Troch'a, onion'owej Wyszukiwarki opublikował na TorStatusNet [coś jak Twitter] że właśnie zapewnia coś takiego. Szukałem alternatywy dla Bitmessage, TorChatów i innych programów, żebym mógł korzystać z mojego starego, dobrego [bo Polskiego!] WTW.

Co mi sie podoba w tym komunikatorze, a nie podoba na przykład w gadu gadu? [Mówię o gg ponieważ jest on nadal najpopularniejszy w polsce]

GG nie wspiera szyfrowania. Przy dłuższym tekście najzwyczajniej w świecie wiadomość się podzieli, a szyfr wykrzaczy. XMPP nie ma z tym żadnego problemu, na przykład wystarczy wtyczka do WTW - WtwCrypto i jazda.
Inna zaleta XMPP? Wolność. Możemy wybrać dowolny serwer, albo odpalić swój. I bedziemy mogli gadać z każdym!

Można oczywiście poprzez Transporty [na przykład przez Google (nope)] komunikować sie z XMPP do GG no ale nie jest to zbyt bezpieczne, i nadal ma te same wady o których wcześniej mowiłem.

Najwieksza wada...mała popularność w Polsce. Nikt z moich znajomych tego nie używa. A szkoda.

A co wy o tym sadzicie? Ktoś korzysta?


Awatar użytkownika
Pangia
Koleś
Koleś
Posty: 3710
Rejestracja: 20 lip 2009, 11:06

11 lis 2013, 13:16

Ryuq666 pisze:Ktoś korzysta?
Nie. Ja się komunikuję tylko przez telefon. Nie mam GG, FB, NK, Twittera, MySpace, Tumblra, YouTube spi♥rdolony, więc praktycznie można mnie znaleźć albo na forach, albo na Steamie, albo wysłać mi maila. Zresztą - i tak nie mam aż tylu znajomych, żeby się ogłaszać w internecie.


Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

11 lis 2013, 15:00

Rzecz elastyczna i uniwersalna ale - nie doceniona. Także przeze mnie. Nie lubię kombinacji z komunikatorami, jest GG, ewentualnie Tlen - i to wszystko, nie chcę więcej. Mam konto na WP, chyba jeszcze gdzieś. Ale po prostu - ten protokół ma pecha, kiedy w wersji "z twarzą" występuje. Lecz że jest zaimplementowany na tak wielu platformach - nie zniknie.

Jest to na pewno gratka dla tych, co już go polubią. Bo dzięki portom (choćby na to GG) mogą z pozycji jednego programu komunikować się ze wszystkim i wszystkimi niemalże. Trzeba po prostu połknąć bakcyla, by się nim zainteresować. Bo jakoś żaden z wielkich koncernów go jako takiego nie promuje, by trafił pod strzechy. Fajna sprawa, tylko mijana jakoś bokiem.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
ODPOWIEDZ