[INTERNET] Wikipedia umiera?

Dyskusje o programach i sprzęcie komputerowym oraz mobilnym, a także internet i ogólne problemy.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

23 maja 2017, 13:43

Nadszedł czas, kiedy my o coś prosimy.
Szanowni Czytelnicy! Przejdźmy od razu do sedna: dzisiaj prosimy o wsparcie dla Wikipedii. Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie wprowadzimy reklam. Utrzymujemy się z datków o średniej wysokości 50 zł, które wpłaca bardzo mała część naszych czytelników. Gdyby każda osoba, która teraz czyta ten tekst, przekazała 10 zł, nasza zbiórka skończyłaby się w ciągu godziny. Zgadza się, koszt filiżanki kawy to wszystko czego nam potrzeba. Jeśli uważasz Wikipedię za przydatną, poświęć minutę na to, aby mogła działać i się rozwijać. Dziękujemy.
Wchodzę. Najpierw na pełną stronę. Zamykam popupa. Wchodzę na jakieś hasło - i mniejsze okienko - znów jest. Coraz bardziej pokazują, że... są w potrzebie. I sytuacja narasta coraz bardziej, od dłuższego już czasu. Wydaje mi się, że serwis toczy się już po równi pochyłej... :(


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
ShaQ
Pracownik RWS
Pracownik RWS
Posty: 2230
Rejestracja: 25 mar 2016, 16:04

23 maja 2017, 13:57

Nie umiera, bo takich komunikatów ze strony Wikipedii było już kilka(naście), a dużo ludzi się znajdowało i wpłacało dotacje. Tak samo jest do dziś. Nie wierzę żeby taka wielka strona kiedyś miałaby upaść ;)
Ostatnio zmieniony 23 maja 2017, 14:00 przez ShaQ, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

23 maja 2017, 14:00

No właśnie, to nie nowość, ale stała tendencja. Ale nie sądzisz, że takie natręctwo z prośbami o datki to wyraz desperacji?


Bo co, są już tak pozbawieni skrupułów, że żebrzą o kasę tak sobie, z odruchu? Lub bo im się należy?
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Tiquill, łącznie zmieniany 1 raz.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
ShaQ
Pracownik RWS
Pracownik RWS
Posty: 2230
Rejestracja: 25 mar 2016, 16:04

23 maja 2017, 14:11

Na pewno właściciele muszą mieć ciężko, skoro raz na jakiś czas organizują zbiórkę na utrzymanie Wikipedii. Być może to jest po prostu wołanie o pomoc? Bo zapewne szkoda by było, gdyby taka strona jak Wikipedia, ktora dostarczała miliardom osobom dobrze opisanych informacji na konkretny temat, miałaby upaść.

"Gdyby każda osoba, która teraz czyta ten tekst, przekazała 10 zł, nasza zbiórka skończyłaby się w ciągu godziny." - Ciekaw jestem, ile zwykle ma Wikipedia wyświetleń w ciągu godziny :)


Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

23 maja 2017, 16:27

I tak dobrze, że pieniądze dostają z dotacji, a nie "utrzymanie serwerów itp. kosztuje, więc płacić za korzystanie, chuje".


Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

23 maja 2017, 19:24

Ten komunikat widziałem już kilkukrotnie.

Moim zdaniem Wikipedia jest zbyt potężna i rozrośnięta by nagle tak sobie upaść, powinni się znaleźć jacyś konkretni filantropi miliarderzy którzy mogliby ją wesprzeć.
Zwykłe datki od plebsu i tak nic nie dadzą, zresztą mnie jako Polaka interesuje polska wersja Wikipedii, może jeszcze angielska, ale finansowanie Wikipedii w językach filipińskich, afrykańskich czy narzeczach hinduskich raczej mnie nie interesuje.
Myślę, że to dlatego właśnie potrzebują więcej kasy, gdyż niesamowicie rozrastają się obecnie azjatyckie wersje językowe Wikipedii i ogólnie tubylcze ze względu na coraz powszechniejszy dostęp do Internetu w krajach trzeciego świata.
Chociaż to tylko takie moje gdybania i sam nie wiem czy ma to coś wspólnego z rzeczywistością, wynika to raczej z moich obserwacji.


I regret nothing
Awatar użytkownika
Silver Dragon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7080
Rejestracja: 11 sie 2007, 23:28
Lokalizacja: East Mayberry
Otrzymał  piwo: 2 razy

23 maja 2017, 19:46

Na pewno właściciele muszą mieć ciężko, skoro raz na jakiś czas organizują zbiórkę na utrzymanie Wikipedii. Być może to jest po prostu wołanie o pomoc? Bo zapewne szkoda by było, gdyby taka strona jak Wikipedia, ktora dostarczała miliardom osobom dobrze opisanych informacji na konkretny temat, miałaby upaść.
Przy całkowitym braku reklam i tak jestem pełen podziwu dla twórców
W końcu dobrowolne dotacje to jedyna forma utrzymania. Bardzo mało jest takich bezinteresownych projektów

Wikipedia jest tak ogromnym i popularnym serwisem, że tylko prawdziwa katastrofa mogłaby sprawić by ten twór padł. W dzisiejszym świecie jednak wszystko jest możliwe


Przybyłem, zobaczyłem... i polała się krew :evilbat:
Obrazek
Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

15 cze 2017, 13:48

Znowu zamęczali tym banerem, to naprawdę wku#wia na dłuższą metę, takie nachalne żebractwo.
Niech poproszą Trumpa albo Jeffa Bezosa czy innego Gatesa o hajs, skoro tak troszczą się o wiedzę ludzkości, a nie zwykłych bolków żyjących z dnia na dzień.


I regret nothing
Awatar użytkownika
Silver Dragon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7080
Rejestracja: 11 sie 2007, 23:28
Lokalizacja: East Mayberry
Otrzymał  piwo: 2 razy

15 cze 2017, 16:14

Chyba uzbierali wystarczająco, bo banerek zniknął ;)


Przybyłem, zobaczyłem... i polała się krew :evilbat:
Obrazek
Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

15 cze 2017, 16:46

Silver Dragon pisze:Chyba uzbierali wystarczająco, bo banerek zniknął
On nie jest cały czas, pojawia się co parę dni, wkrótce wróci pewnie. ;>


I regret nothing
Awatar użytkownika
Silver Dragon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7080
Rejestracja: 11 sie 2007, 23:28
Lokalizacja: East Mayberry
Otrzymał  piwo: 2 razy

15 cze 2017, 20:00

Do ubiegłego tygodnia pojawiał się permanentnie w każdym możliwym temacie. Raz był mniejszy, raz większy
Tak więc jest jakiś progres ;)


Przybyłem, zobaczyłem... i polała się krew :evilbat:
Obrazek
Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

15 cze 2017, 20:46

Silver Dragon pisze:Do ubiegłego tygodnia pojawiał się permanentnie w każdym możliwym temacie. Raz był mniejszy, raz większy
Silver Dragon pisze:Tak więc jest jakiś progres
Możliwe, nie wchodzę na Wikipedię codziennie, więc obyś miał rację.


I regret nothing
Awatar użytkownika
Silver Dragon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7080
Rejestracja: 11 sie 2007, 23:28
Lokalizacja: East Mayberry
Otrzymał  piwo: 2 razy

15 cze 2017, 22:45

Też mam taką nadzieję
W ubiegłym tygodniu dość często musiałem tam wchodzić i za każdym razem to czerwonawe cholerstwo tam było, zasłaniając czasami pół ekranu. Wkurzało to niemiłosiernie


Przybyłem, zobaczyłem... i polała się krew :evilbat:
Obrazek
Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

15 sie 2017, 00:18

Silver Dragon pisze:dość często musiałem tam wchodzić i za każdym razem to czerwonawe cholerstwo tam było, zasłaniając czasami pół ekranu. Wkurzało to niemiłosiernie
Wrócę do tego tematu. Nie widzę bannerka, rzadko wchodzę, i tak naprawdę mało mnie obchodzi ich finansowy los. Jak padnie Wikipedia, to narodzi się nowa. Mnie bardziej o obiektywizm zawartych tam informacji chodzi, a nie ich finansową kondycję.

Dzienis pisze:Moim zdaniem Wikipedia jest zbyt potężna i rozrośnięta by nagle tak sobie upaść, powinni się znaleźć jacyś konkretni filantropi miliarderzy którzy mogliby ją wesprzeć.
Tu się zgodzę. Co to dla nich. A jeszcze jest coś takiego:

Organizacja pozarządowe, non-profit. Czy Wikipedia nie mogłaby by być taką organizacją? W sensie, że wspierana byłaby przez rządy państw? Warunek: bez wpływu rządów na treść. Nie każda rzecz, z której korzystamy, to GPS, udostępniony nam za darmo przez armię USA. Jest ONZ czy inna organizacja, jest inicjatywa... choćby edukacyjna, są podpisy państw pod nią. I takie powszechnie pożytecznie zjawiska jak Wikipedia mają zapewnione istnienie. A nie - żebranie.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
seebeek17
Modder
Modder
Posty: 8399
Rejestracja: 10 cze 2013, 13:25
Lokalizacja: Z Zewnątrz
Kontakt:

17 sie 2017, 13:31

Jakby wikipedia umarła, to śmieszne memy z nią też. :/

Ale raczej jest zbyt duża, żeby to miało nastąpić.

Co do żebractwa, to robią co uznają za słuszne. Potrzebują kasy? (w końcu organizacja Non-Profit). To włączają banery z prośbą o datki. Może i czasami trochę nachalne, ale ja bym tego żebraniem nie nazwał.

Samemu bym chętnie wpłacił (jak miałem kasę to akurat musiałem o tym zapomnieć eh, sory Wikipedio...). A jak niektórzy myślą - "jak ja nie wpłacę to się nic nie stanie" ~pomyślało 7 miliardów ludzi. ;)

A jeśli wierzyć Internetom, to wikipedia uzyskała z datków około 20 milionów dolarów. Głównie inwestują w to duże firmy, "rzucając" nawet po kilka milionów.


ODPOWIEDZ