K♥rwa, wreszcie coś, o czym mogę coś mądrego powiedzieć
Tiquill pisze:1. Jak wiele jest serwisów wiki?
W ch♥j, mówiąc wprost. Postawienie Wiki to kwestia wejścia na
tą stronę i wymyślenia jakiejś nazwy. Może to zrobić każdy, kto chce i może to być wiki o wszystkim, co nie łamie zasad Wikii – jak chcesz, możesz sobie nawet zrobić wiki o samym sobie.
Tiquill pisze:2. Czy wszystkie są pod jedną banderą czy też to swobodne i niezależne twory? Duże na tyle, na ile uda im się rozwinąć samodzielnie.
Tak, wszystkie są pod banderą Wikii. To jest coś takiego, że ty se robisz własną internetową encyklopedię o dowolnej tematyce za darmo, a oni ci udostępniają serwer i mogą popatrzeć na ręce i sprawdzić, czy nie robisz czegoś, co im się może nie spodobać, ale robią to tylko, jeśli ktoś się poskarży, a sama wiki ma jakieś przebicie w internecie. Na przykład z Nonsensopedii nam usuwali artykuł o dowcipach o Żydach, bo jakiś buc się poskarżył na Facebooku na FB Wikii, że takie coś u nas jest. Kwestia była tego, że – i tu cytuję jednego z gości z „góry”, który tym się zajmował – „ze względu na 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau jest ryzyko, że media mogłyby się zainteresować tą sprawą”, a oni nie chcą, żeby jakiś Polszmat czy inny TWN na nich srał. Oczywiście, jest to kosmiczna bzdura, bo nikt by się tym nie zainteresował nawet, gdyby rzucić Durczokowi na ten jego upi♥rdolony stół gotowy materiał do przeczytania w głównym wydaniu Faktów, ale ich nie przegadasz. Niemniej jednak sądzę, że gdyby np. umieścić w jakimś artykule ukryty gdzieś tekst „komorowski to komuch, cwel i ruski agent”, to szybciej niż za 5 lat by tego nie znaleźli zakładając niszowość Postala i fakt, że z natury jestem pesymistą i pierwszy scenariusz, jaki mi się utworzył w głowie to „
mission failed” oznaczające dwucyfrową liczbę wyświetleń miesięcznie

Dowcipy o Żydach na Nosie wisiały 9 lat, z czego ostatnia wersja ponad rok i nikt się nie skarżył, a wyświetleń było średnio 90-100 tys. dziennie.
Wracając do kwestii samej wiki: wtedy adres byłby np. „pl.postal2wiki.wikia.com”. Można też postawić encyklopedię poza ich serwerami, no ale to wtedy dodatkowy koszt, a i taka wiki swoje waży. Mam znajomego, co zarządza wiki o Linuksie, oni się zwinęli z biznesu Wikii, mogę go o coś popytać, jak czegoś potrzebujesz.
Tiquill pisze:3. Jeśli jest ich wiele, to które są najlepsze, które godne uwagi?
Wszystko, co stoi wysoko w Google i ma „.wikia.” w adresie. Musisz przybliżyć, co rozumiesz jako najlepsze dla ciebie. Jeśli chodzi o popularność, to oczywiście Wikipedia, zarówno angielska, jak i polska wersja. Jeśli jednak chcesz się podeprzeć na jakiejś wiki typowo o grze/grach, to te raczej nie mają wielkiego przebicia na rynku, a już na pewno nie polskie. Tymi nikt się nie interesuje, a jeśli już, to robi to w tak żałosny sposób, że szkoda słów. Angielskie stoją niewiele lepiej, ale tam ludzie mieli jakoś więcej samozaparcia i czasami warto tam sięgać po informacje, chociaż zdarza się natrafić na jakiegoś babola. Poza tym wiki o grach mają to do siebie, że zależnie od polityki administratorów w końcu przestają się rozwijać, bo temat się wyczerpuje. Np. na angielskiej Stalker Wiki niedawno ugadali, że zaczną pisać artykuły o dużych modyfikacjach do gry, bo warto i o nich coś wspomnieć. Ja jednak głównie ogrywałem podstawkę, więc nie bardzo się w to włączyłem, ale fakt istnieje. W innych miejscach niekoniecznie pozwalają na pisanie o modyfikacjach do gier, starając się trzymać oryginalnej zawartości gry. Chociaż angielska i rosyjska wiki o Stalkerze mają porównywalną liczbę ok. 1400 artykułów, to jednak 50 ostatnich zmian jest w pierwszym przypadku na przekroju 10 dni, a u Ruskich od wczoraj, więc jak się chce, to się da
