[POMOC]Twardziel

Dyskusje o programach i sprzęcie komputerowym oraz mobilnym, a także internet i ogólne problemy.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
MaxiS
Seryjny zabójca
Posty: 399
Rejestracja: 12 sie 2010, 11:56
Lokalizacja: mam to wiedzieć?

27 mar 2011, 14:56

Hoł hoł hoł! Jak po nazwie tematu się domyślacie chodzi o dysk twardy 40GB. A Mianowicie. Ze starego kompa wykręciłem twardziela który chciałem podłączyć (nie dwa naraz a ten jeden) by oczyścić i użytkować razem z obecnie używanym. Niestety, gdy podłącze ten dysk nie mogę się zalogować na zainstalowanego na nim Windowsa. Podczas ładowania systemu pojawia się na parę milisekund blue screen error (i nie mogę go odczytać) i komputer samoczynnie się restartuje.

A więc:
-Czy ktoś wie co to mogło spowodować?
-Czy jeśli nie da się na tym dysku zalogować na Windowsie to czy da się go oczyścić inaczej?

PS: Próbowałem logować się na trybie normalnym i awaryjnym.


Obrazek
Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

27 mar 2011, 16:47

System operacyjny zainstalowany na jednym komputerze nie uruchomisz na innym komputerze, gdy przeniesiesz dysk z owym systemem do tego nowego komputera. To nie jest możliwe. Podczas instalacji systemu operacyjnego zapisywana jest konfiguracja komputera w plikach systemowych i żaden instalowany OS nie ruszy na innym komputerze o innej architekturze (podzespołach). Nie ma takiej możliwości.

Aby dostać się do tego dysku, po prostu podłącz go jako dysk dodatkowy a nie systemowy. Nie wdając się w szczegóły: Przywróć nowemu komputerowi jest własny dysk na swoje miejsce, tam gdzie działał. A jeśli to jest zupełnie nowy komputer, to zainstaluj od nowa system operacyjny. Następnie, nie ruszając nowego dysku z miejsca, dołącz w wolne miejsce stary dysk. Możesz go spokojnie przeglądać. Jeśli, rzecz jasna, wcześniej go nie uszkodziłeś. Możesz też czyścić go, partycjonować, przenosić dane, archiwizować itp. I to tyle.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Tiquill, łącznie zmieniany 1 raz.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
MaxiS
Seryjny zabójca
Posty: 399
Rejestracja: 12 sie 2010, 11:56
Lokalizacja: mam to wiedzieć?

27 mar 2011, 18:42

Parę dodatkowych info:

-Komputer nie jest zupełnie nowy tylko dalej ten który używałem. (mam starszy komputer z którego uzyskałem GeForce FX5200)
-Dysk jest ze wszystkim co było na starym komputerze. Tylko na starym jak i na tym komputerze nie chcę się odpalić (na starym kompie na którym go używałem też nie mogłem się zalogować bo pojawiał się wspomniany blue screen error).

Chciałem go podłączyć jako główny by móc go kompletnie wyczyścić i podłączyć jako dodatkowy do aktualnie używanego komputera. Brat mi mówił że gdybym podłączył dwa dyski na których są Windowsy komputer by zwariował.

Pytanie ponowne:
Czy da się wyczyścić dysk przez Bios czy coś innego nie logując się do systemu?


Obrazek
Awatar użytkownika
Lothar
Pierwsi PSI
Pierwsi PSI
Posty: 2570
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:10
Lokalizacja: Lublin

27 mar 2011, 20:02

MaxiS pisze:Brat mi mówił że gdybym podłączył dwa dyski na których są Windowsy komputer by zwariował.
Bullsit :-P Chyba brat zwariował. W BIOS-ie masz na 100% ustawiony BOOT SEQUENCE bez uwzględnienia dodatkowych dysków (a nawet jeśli, aktualny dysk systemowy jest na 100% MASTER-em i on ma pierwszeństwo), toteż nawet nie szukałbym Windows-a (czy innego systemu) na tym dysku. Dlatego też podpinaj bez obaw, wyjmij przy tym zworkę (chyba, że podpinasz do innego kabla, wtedy możesz olać zworki) i formatuj z poziomu systemu operacyjnego. Innymi słowy - rób tak samo, jakby na nim nie było Windows-a, bo komputer mniej-więcej tak to widzi (jako dodatkowy dysk, z jakimiś tam plikami). I to by było na tyle 8-)

A co do pytania - dysk możesz sformatować np.: z pomocą dyskietki ( :galy: ) startowej, albo płytki z Windows-em (w trakcie instalacji można sobie formatować dyski wedle uznania, a nawet partycjami zarządzać). Są też masy tzw.: Live CD z różnymi dystrybucjami Linux-a (niezastąpione narzędzie, gdy nagle komputer przestaje na cokolwiek reagować w momencie kiedy powinien uruchomić Windows) 8-)
Ostatnio zmieniony 27 mar 2011, 20:05 przez Lothar, łącznie zmieniany 2 razy.


Nobody Expects The Spanish Inquisition! :biskup:
ODPOWIEDZ