Skarbnica wiedzy

Nasze forumowe zabawy i przyjazne rozmowy o niczym i na pełnym luzie. Wcześniej znane jako Mały Hyde Park. Posty nie są zliczane.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

11 gru 2015, 23:57

Loc pisze:Ja tego posta pisałem pod wpływem skrajnego zmęczenia.
Ale ja cię nie hejtuję.


I nie płakusiaj już tu ze swoim zmęczeniem. ;)


I regret nothing
Awatar użytkownika
EvilYeah
Pracownik RWS
Pracownik RWS
Posty: 2834
Rejestracja: 14 lut 2014, 18:56

12 gru 2015, 18:21

ja codziennie jestem zmęczony
tyle, że po szkole
ale proponuję wrócić do tematu tego tematu, hmm?


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piroziom
ServerAdmin
ServerAdmin
Posty: 1680
Rejestracja: 23 mar 2012, 02:16
Lokalizacja: Pomorskie

02 maja 2016, 01:17

Saletra amonowa, czyli nawóz sztuczny po zalaniu np. benzyną, naftą etc. staje się silnym materiałem wybuchowym.

Tak wygląda wybuch między 10 a 15 kilo. Kurde, tyle samo miałem kiedyś na chacie :):


[youtube][/youtube]

Czasami jest wykorzystywany w zamachach terrorystycznych. Tutaj symulacja wybuchu 2,2 t saletry amonowej i oleju paliwowego (ANFO), z zamachu na budynek federalny w Oklahoma City.

[youtube][/youtube]


Piro is back ;>
Awatar użytkownika
EvilYeah
Pracownik RWS
Pracownik RWS
Posty: 2834
Rejestracja: 14 lut 2014, 18:56

03 maja 2016, 00:55

ap ropo eksplozji
tu :
w formie komplikacji jest przedstawione jak wyglądają największe eksplozję
w sumie polecam


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piroziom
ServerAdmin
ServerAdmin
Posty: 1680
Rejestracja: 23 mar 2012, 02:16
Lokalizacja: Pomorskie

16 lis 2016, 00:20

Kolejna porcja wiedzy :D

Posiadanie cyjanku potasu i cyjanku sodu jest w Polsce legalne. Do 2010 r. był nielegalny, ale KE zakwestionowała polskie przepisy,"bo przepisy wspólnotowe nie ograniczają sprzedaży cyjanku potasu odbiorcom indywidualnym - mówi Majka. Od tego czasu sprzedaż cyjanku jest w Polsce legalna. Truciznę może nabyć każdy."
Śmierć za 3,2 tys. zł w tym VAT. Dlaczego w Polsce można legalnie kupić cyjanek?
Jeden gram kosztuje ok. tysiąca złotych, ale w domowy labo można zrobić kilkadziesiąt g za kilkanaście złotych.

Heksafluorek siarki (SF6) jest gazem ok. 6 razy cięższym niż powietrze, natomiast hel jest prawie 7 razy lżejszy niż powietrze. Po wdychaniu tych gazów obserwuje się zmianę wysokości głosu.

Pogromcy mitów- heksafluorek siarki vs hel

Rtęć jest drugim po plutonie najbardziej toksycznym pierwiastkiem na Ziemi. Największą toksycznością charakteryzują się związki organiczne rtęci. Jednym z nich jest dimetylortęć, gdzie toksyczna dawka może wynosić zaledwie 0,05 ml !
Dane te pochodzą z opisu przypadku śmierci jednej z ofiar tego związku Karen Wetterhahn, profesor toksykologii z Dartmouth College w stanie New Hampshire, w USA. Karen Wetterhahn jako doświadczony toksykolog miała świadomość, że pracuje z trucizną, ale nie wiedziano jeszcze wtedy, że związek ten potrafi przeniknąć przez typowe rękawice laboratoryjne. Jak wynika z jej zeszytu laboratoryjnego 14 sierpnia 1996 wykonywała ona eksperymenty z dimetylortęcią, w trakcie których pękła fiolka z tym związkiem o pojemności 0,5 ml. Jako doświadczony toksykolog pracowała z tym związkiem pod wyciągiem, w odpowiednim stroju i rękawicach gumowych. Po wykonaniu eksperymentu zdjęła ona prawidłowo rękawice i umieściła je w specjalnym koszu na toksyczne odpady. Na początku stycznia 1997 pojawiły się u niej pierwsze symptomy zatrucia dimetylortęcią. 28 stycznia 1997 r. zbadano stężenie dimetylortęci w jej krwi i stwierdzono, że przekracza 4 mg/l – co 80-krotnie przekracza graniczne stężenie śmiertelne tego związku i było już w tym momencie wiadomo, że nic nie jest w stanie uratować już jej życia. Zmarła 8 lipca 1997, w wieku 48 lat. (źródło: Wikipedia)


Piro is back ;>
Awatar użytkownika
Piroziom
ServerAdmin
ServerAdmin
Posty: 1680
Rejestracja: 23 mar 2012, 02:16
Lokalizacja: Pomorskie

04 paź 2017, 09:13

Istnieje coś takiego jak punkt krytyczny. Są to takie warunki ciśnienia i temperatury w których zanika granica między gazem a cieczą. W praktyce oznacza to że nie można odróżnić od siebie 2 różnych stanów skupienia. Cody z Cody's Lab pokazał coś takiego w szklanej rurce dla dwutlenku węgla w której panowało ciśnienie uwaga! 78 atmosfer! :

Nadkrytyczny CO2

Jeżeli zmieszamy śnieg z solą to temperatura obniża się nawet do minus 21 stopni, a jeżeli zamiast soli użyjemy chlorku wapnia (znajdziemy go w pochłaniaczach wilgoci) to temperatura obniży się nawet do minus 55 stopni! Oznacza to że mieszanina sól/woda powinna zamarzać w temperaturze -21 stopni i dlatego zimą używa się soli do topienia śniegu na drogach.

Choć piorun wydaje się ogromny to tak naprawdę średnica kanału pioruna wynosi w skrajnych przypadkach maksymalnie kilka centymetrów.


Piro is back ;>
Awatar użytkownika
Rycho3D
Modder
Modder
Posty: 11978
Rejestracja: 24 kwie 2011, 15:47
Lokalizacja: SinCity
Postawił piwo: 8 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

04 paź 2017, 10:59

Piroziom pisze:Jeżeli zmieszamy śnieg z solą to temperatura obniża się nawet do minus 21 stopni
Piroziom pisze:i dlatego zimą używa się soli do topienia śniegu na drogach.
Żeby droga była bardziej zimna xD


8=======D
ODPOWIEDZ