[POMOC] Problem z kartą graficzną

Dyskusje o programach i sprzęcie komputerowym oraz mobilnym, a także internet i ogólne problemy.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
RobertosSK1
Miłośnik broni
Posty: 107
Rejestracja: 03 kwie 2010, 20:51
Lokalizacja: Z internetu

10 lut 2011, 12:53

Witam. Wczoraj zakupiłem kartę graficzną ATI Radeon HD 5670. Zaraz po jej umieszczeniu w komputerze i wgraniu sterowników włączyłem Left 4 Dead 2, by przetestować nowy sprzęt. I początkowo było świetnie. Więc chwilę pograłem z kolegą i wyłączyłem. Niedługo potem zacząłem rozmawiać z kolegami na skype. I po kilku minutach, ekran zrobił się niebieski (nie bluescreen), najzwyczajniej niebieski. Pozostawał tylko reset kompa. Postanowiłem jednak nie siać wokół tego paniki, wmawiając sobie że to było jednorazowe. Potem testowałem jeszcze takie gry jak: Aliens vs Predator czy Arcania: Gothic 4. I wrażenia były jak najbardziej pozytywne, choć grałem tylko chwilę. Następnie znowu gadałem z kolegą na skype i jednocześnie grałem w MTA: San Andreas. I po jakimś czasie, powtórka z kiepskiej rozgrywki. Ekran nie zrobił się niebieski, lecz różowy. Znów pozostał mi tylko reset. I znowu zacząłem sobie wmawiać że to wina skype (wiem że głupota, ale spanikowałem). Uruchomiłem MTA już bez skype. Tym razem ekran zrobił się czarny i... zgadnijcie, reset kompa...
Już nie wiem co robić. Szukałem u wujka Google jakiejkolwiek pomocy. Ale niestety znalazłem tylko recenzje tej karty, które ją tak bardzo wychwalały (te recenzje też namówiły mnie do jej kupna). Jutro ma przyjechać informatyk który zakładał mi tą kartę. Ale pomyślałem że potraficie pomóc do tego czasu.

PS: Być może to nie koniecznie wina karty, ale po jej założeniu zaczęły się dziać takie cuda...


"Nadchodzi kolejny odcinek przygód psychola!"
Awatar użytkownika
MaxiS
Seryjny zabójca
Posty: 399
Rejestracja: 12 sie 2010, 11:56
Lokalizacja: mam to wiedzieć?

10 lut 2011, 13:02

A sterowniki skąd? Być może to ich wina (nawet nie macie pojęcia jakie rzeczy wywija Radeon bez odpowiednich sterowników)


Obrazek
Awatar użytkownika
RobertosSK1
Miłośnik broni
Posty: 107
Rejestracja: 03 kwie 2010, 20:51
Lokalizacja: Z internetu

10 lut 2011, 13:14

Sterowniki? Wgrywałem tylko te z płyty...
Hmm... Spróbuję wgrać najnowsze, dzięki za sugestie ;)

[ Dodano: 2011-02-10, 14:18 ]
Hmm... To co jest dziwne, to to że takie rzeczy działy się tylko podczas grania w MTA. Grałem przed chwilą w L4D2 jakąś godzinkę i wszystko ładnie. Poczekam do jutra na informatyka.


"Nadchodzi kolejny odcinek przygód psychola!"
Awatar użytkownika
Lothar
Pierwsi PSI
Pierwsi PSI
Posty: 2570
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:10
Lokalizacja: Lublin

10 lut 2011, 15:31

Mój Radeon tak robi, jak zaczyna się smażyć :-P Oczywiście możesz mieć wątpliwości, jak karta może się mocno grzać przy takich starociach jak SA, czy inny WoW. No cóż - zważywszy na przestarzałość silników graficznych starszych gier, są one o wiele bardziej zasobożerne (jeśli idzie o karty graficzne) od nowych produkcji. Np.: w takim Unreal Tournament III rzadko kiedy osiągam temperatury powyżej 50 stopni (mam dość zmutowane chłodzenie - multicore cooling wspomagane dodatkowym śmigłem), a przy takim WoW, GTA czy Morrowind wskoczy i do 60 - 70 (w skrajnych przypadkach).

Z drugiej strony może to też być wina zasilacza, który albo nie jest w stanie ustabilizować napięć przy długotrwałej pracy na "wysokich obrotach", albo po prostu jest już stary, a jego wnętrzności pływają w niebiesko-żółtawej zupie, która wyciekła z kondensatorów. W nowych grach nie masz takich symptomów, bo one po prostu nie pochłaniają całej mocy obliczeniowej sprzętu, a starocie - lubią sobie zagarnąć wszystko co pod ręką 8-)


Nobody Expects The Spanish Inquisition! :biskup:
Awatar użytkownika
RobertosSK1
Miłośnik broni
Posty: 107
Rejestracja: 03 kwie 2010, 20:51
Lokalizacja: Z internetu

15 lut 2011, 16:25

Ok, oddałem tą kartę do serwisu i dali mi inną w takiej samej cenie. Chodzi tutaj o Zotac GeForce GT 240. Sprawuje się dobrze, jednak... początkowo krawędzie w grach były strasznie kanciaste. Wszedłem więc w panel sterowania Nvidia i w ustawieniach przesunąłem pasek z "wydajność" na "jakość" (doczytałem się iż krawędzie po tym zabiegu się wygładzą). Mimo że większość kanciastych tekstur się wygładziło, to niektóre pozostały i to niestety nie pozwala czerpać pełnej przyjemności z gier. Inną sprawą jest dziwnie wyglądające GTA: SA. Konkretnie ciężko mi to opisać, więc daję screena:

Obrazek

Głównie polecam zwrócić uwagę na niebo, dziwne odbicie od ubrania CJ'a, oraz na tekstury (w tym przypadku chodnik).

Podsumowując: Czy jest jakiś sposób, by krawędzie były wygładzone (dodam że mam w HL2 włączony na maxa antialiasing, oraz najwyższą rozdziałkę, a niektóre krawędzie są kanciaste)?


"Nadchodzi kolejny odcinek przygód psychola!"
Awatar użytkownika
Pangia
Koleś
Koleś
Posty: 3710
Rejestracja: 20 lip 2009, 11:06

15 lut 2011, 18:50

Jeśli chodzi o GTA:SA to może instalowałeś jakiś patch na grafikę? Ja, jak instalowałem, to skończyło się reinstalką całej gry, bo mi spieprzyło jakieś pliki, więc może u ciebie też jest jakiś feler.
A co do HL2 to może masz stare sterowniki? Też mam HL2, rozdziałkę 1280x960, detale wszystkie w okolicach średnich, AA wyłączony i naprawdę ładnie wygląda i chyba nawet nie ma szczególnie dużo "kanciastych krawędzi".


Awatar użytkownika
RobertosSK1
Miłośnik broni
Posty: 107
Rejestracja: 03 kwie 2010, 20:51
Lokalizacja: Z internetu

15 lut 2011, 18:56

Pangia pisze:Jeśli chodzi o GTA:SA to może instalowałeś jakiś patch na grafikę? Ja, jak instalowałem, to skończyło się reinstalką całej gry, bo mi spieprzyło jakieś pliki, więc może u ciebie też jest jakiś feler.
A co do HL2 to może masz stare sterowniki? Też mam HL2, rozdziałkę 1280x960, detale wszystkie w okolicach średnich, AA wyłączony i naprawdę ładnie wygląda i chyba nawet nie ma szczególnie dużo "kanciastych krawędzi".
GTA:SA na Steam kupione, więc nie mam możliwości usunięcia, ani wgrywania patchy. A stery mam najnowsze, nawet odinstalowałem i zainstalowałem znowu, i to samo.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2011, 19:01 przez RobertosSK1, łącznie zmieniany 1 raz.


"Nadchodzi kolejny odcinek przygód psychola!"
Awatar użytkownika
eddie
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1345
Rejestracja: 19 kwie 2007, 17:18
Lokalizacja: Breslau

16 lut 2011, 13:56

Czasami bywa że gry działają najlepiej przy starszych wersjach sterowników karty, zwłaszcza te stare gry. To jest dylemat, trzeba wybierać między starociami sprzed 6-10 lat, a tymi nowszymi grami


Awatar użytkownika
RobertosSK1
Miłośnik broni
Posty: 107
Rejestracja: 03 kwie 2010, 20:51
Lokalizacja: Z internetu

18 lut 2011, 22:16

Problem niestety w tym, iż na nowszych grach mam podobny problem. Np. taka Mafia 2. Rozumiem jeżeli krawędzie będą lekko postrzępione w oddali. Ale skoro samochód, który stoi 2 metry ode mnie ma schodkowaty dach i maskę. To coś musi być nie tak!


"Nadchodzi kolejny odcinek przygód psychola!"
Awatar użytkownika
eddie
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1345
Rejestracja: 19 kwie 2007, 17:18
Lokalizacja: Breslau

19 lut 2011, 14:56

Panel sterowania NVIDIA pozwala grzebać w ustawieniach grafiki dla każdej gry z osobna. W widoku zaawansowanych ustawień musiałbyś wejść zarządzanie ustawieniami 3D, i w zakładce ustawień programów przejrzeć co masz ustawione dla jakiej gry. Właśnie dlatego nie lubię kart NVIDIA, bo za dużo sobie pozwalają, i czasem ma się zwaloną grafikę albo wydajność. A te kolory na screenie wyglądają jakbyś miał wybraną mniejszą głębię kolorów, to już kwestia ustawień w grze
Ostatnio zmieniony 19 lut 2011, 14:57 przez eddie, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
RobertosSK1
Miłośnik broni
Posty: 107
Rejestracja: 03 kwie 2010, 20:51
Lokalizacja: Z internetu

20 lut 2011, 12:24

Hmm... A wie ktoś może jak ustawić te głębie kolorów w SA?


"Nadchodzi kolejny odcinek przygód psychola!"
Awatar użytkownika
eddie
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1345
Rejestracja: 19 kwie 2007, 17:18
Lokalizacja: Breslau

20 lut 2011, 15:05

Cholera, grałem w to, ale nie pamiętam panelu ustawień... Nie mam tego w tej chwili, ani nie załatwiłbym sobie tak szybko tej płytki... W Gothicu i większości RPG jakie widziałem, ustawiało się to razem z rozdzielczością. Ja np. pod swój monitor mam 1280x1024x32, przy czym na końcu masz właśnie 16 albo 32, i to jest ta ilość kolorów. 32 to standard, zobacz jak masz ustawione
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 15:06 przez eddie, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Pangia
Koleś
Koleś
Posty: 3710
Rejestracja: 20 lip 2009, 11:06

20 lut 2011, 17:43

eddie ma rację, kolory ustawiało się wraz z rozdzielczością. Domyślnie są ustawione 32, więc mało prawdopodobne, żebyś sobie to przestawił.


Awatar użytkownika
Lothar
Pierwsi PSI
Pierwsi PSI
Posty: 2570
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:10
Lokalizacja: Lublin

20 lut 2011, 21:08

Tak czytam i czytam, widzę że problem dalej jest.
Tak więc podzielę się kilkoma moimi spostrzeżeniami co do ustawień grafiki - fakt, mam ATI, ale na NVidia też część rad się sprawdza.
1. Co do głębi kolorów w GTA:SA - w ustawieniach rozdzielczości masz zawsze po jednej parze na każdą rozdzielczość (resolution), np.: 1680x1050x16 i 1680x1050x32 - zawsze wybieraj z końcówką x32 (32 bity).
2. Filtrowanie anizotropowe - najlepiej pozostawić pod kontrolą aplikacji. Lub - jeśli tutaj ustawisz jakąś wartość, w grze ustaw Trilinear, albo wyłącz zupełnie. Anizo i tak będzie (wymuszone z karty), a przynajmniej nie zaatakuje Cię seria błędów z teksturami.
3. Anti-aliasing - tez polecam zostawić pod kontrolą aplikacji. Podobnie jak w anizo, jeśli wymuszasz go w ustawieniach karty, w grze wyłącz. Najlepszy przykład błędów jakie może powodować włączenie AA w karcie i w grze zobaczysz w FarCry 2 (na krzakach i drzewach, oraz innych obiektach składających się w dużej mierze z billboard-ów (bitmap).
4. Adaptive AA - tylko na ATI - najlepiej włączać wymuszając AA w ustawieniach karty i wyłączając go w grze. Inaczej mogą pojawiać się błędy.
5. Niektóre gry nie lubią ustawień wymuszanych przez panel sterowania kartą graficzną. Nie w każdym przypadku, ale niestety przy niektórych modelach (i wersjach sterowników) tak już jest.
6. GTA IV nienawidzi AA xD
7. GeForce GT 240 + GTA: SA bardzo lubią ENB Series.

I to by było na tyle. W skrócie - ustaw wszystko w konfigu karty na "Kontrolowane przez aplikację" i grzeb tylko w ustawieniach gier - tak unikniesz większości problemów z grafiką 8-)
Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 21:09 przez Lothar, łącznie zmieniany 1 raz.


Nobody Expects The Spanish Inquisition! :biskup:
Awatar użytkownika
RobertosSK1
Miłośnik broni
Posty: 107
Rejestracja: 03 kwie 2010, 20:51
Lokalizacja: Z internetu

03 mar 2011, 21:04

Testowałem to co napisał Lothar. Chociaż problem z GTA: SA się rozwiązał (za co dziękuję), to niestety krawędzie jak krzywe były, tak są :(

[ Dodano: 2011-03-10, 23:20 ]
Ehh, przez ostatnie dni szukałem pomocy, szukałem i szukałem... niestety bez skutku.
Kombinowałem, zmieniałem, włączałem, wyłączałem, tak jak kazał mi Lothar. Jednak nic to nie uczyniło. Co jeszcze da się zrobić drodzy forumowicze? Słyszałem iż zmniejszenie mipmapu może pomóć, jak mogę to uczynić?


"Nadchodzi kolejny odcinek przygód psychola!"
ODPOWIEDZ