Poszukuję dramatów (filmów) mrocznych, ciężkich i dojrzałych

Bardziej i mniej konkretne rozmowy na określone tematy, niezwiązane bezpośrednio z tematyką strony, ale nurtujące niemal każdego. To wcześniejszy Duży Hyde Park plus kilka luźniejszych tematów.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
ninja666
Seryjny zabójca
Posty: 287
Rejestracja: 21 paź 2010, 19:10

22 lip 2015, 15:45

Witam. Po krótkiej przerwie powróciłem w wasze niezwykle gościnne, czarno-czerwone progi wraz z kolejnym tematem. Mam nadzieję, że będziecie mi w stanie pomóc.

Jak sama nazwa tematu wskazuje, poszukuję dramatów, które są naprawdę mroczne, ciężkie i dojrzałe w swym przekazie. By przybliżyć wam czego dokładnie szukam - najcięższym filmem, jaki widziałem, a który wpisuje się w kryteria jest "Do-ga-ni" (znane także jako "Silenced") z 2011 roku, w reżyserii Dong-hyeok Hwanga. Mimo tego jak bardzo mroczny i w sumie przerażający był to film, to przebrnąłem przez niego i nie żałuję, bo nie widziałem jeszcze nigdy czegoś takiego - film ten potraktował temat znęcania się nad dziećmi niezwykle dojrzale, bez zbędnych ceregieli i Hollywoodzkiego melodramatu, jak również i bardzo obrazowo, mało co pozostawiając wyobraźni widza, dzięki czemu całość "dotykała" go dużo mocniej. Szukam czegoś na podobnym poziomie, czegoś równie mrocznego, ciężkiego, dobijającego i w równie dojrzały sposób ukazującego wybrany przez siebie temat. Będziecie mi w stanie coś polecić? Nie musi być to oczywiście film o tej samej tematyce, co "Do-ga-ni" - zależy mi jedynie na podobnej jakości. Z góry dzięki.

PS. "Oldboya" już widziałem, jakby komuś przyszło do głowy go polecić ;)


Awatar użytkownika
Mr Minio
Redaktor
Redaktor
Posty: 7035
Rejestracja: 16 wrz 2007, 14:24

22 lip 2015, 21:21

Człowieku, obejrzyj Idź i Patrz, Głód - 33, Czekistę i Wniebowstąpienie, Ognie polne i Czerwonego Anioła, to pożałujesz, że takich filmów szukałeś. Albo wprost przeciwnie. Prawdopodobnie jedno i drugie.

Skoro widziałeś Oldboya, środkową część trylogii zemsty Chan Wook Parka, to dobrze byłoby się też zapoznać z pozostałymi częściami, czyli Sympathy for Mr. Vengeance i Lady Vengeance.

Inne filmy koreańskie (dla mnie słabsze, ale warto obadać): I Saw the Devil, Zagadka zbrodni, The Chaser.

No i Pietę Kim-ki Duka ogarnij, chociaż to reżyser, którego warto obejrzeć każdy film.


Plus wszystko od Bergmana. To mus. ;)

PS: Do-ga-ni dodałem do watchlisty, która ma już ponad 1300 tytułów.
PS2: Podałbym więcej, ale założę się, że nawet tego co podałem nie obejrzysz.


"Are the hills going to march off?
Will heaven fall upon us?
Will the Earth open under us?
We don't know. We don't know, for a total eclipse has come upon us..."
Awatar użytkownika
ninja666
Seryjny zabójca
Posty: 287
Rejestracja: 21 paź 2010, 19:10

22 lip 2015, 21:32

Masz rację, wszystkiego na pewno nie obejrzę, ale niektóre z tych pozycji na pewno. I spokojna twoja głowa - mam wysoką tolerancję jeśli chodzi o naprawdę mroczne i depresyjne motywy w filmach. Niemniej, dzięki wielkie.


ODPOWIEDZ