Postal 2 na Steam - Słów kilka

Ważne ogłoszenia dotyczące bieżącego życia strony i forum.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
Koloses
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 1024
Rejestracja: 27 kwie 2008, 09:27
Lokalizacja: 67-100
Otrzymał  piwo: 1 raz

07 lis 2012, 16:41

Jak już zapewne wiecie (lub nie) - Postal 2 w wersji COMPLETE zadebiutował w zeszły piątek na steamie. Gra nie czekała długo, bo cały wrzesień i połowę października na zaakceptowanie przez społeczność, co biorąc pod uwagę fakt, że ma podobną liczbę zwolleników jak i przeciwników jest nie lada wyczynem, ale o tym dość. Przejdźmy do rzeczy:

Gra indie? "Jaja se szmato robisz!?"
Nie. Postal 2 jest grą niezależną, chociaż był robiony w 2002 roku i wtedy nie wykorzystywano tego terminu, to tak naprawdę nie miał dużego budżetu. Jak to określił Mike Jaret z RWS: "Ta gra została stworzona w 2002 roku przez zespół 7, może 11 gości, którzy włożyli w to swoje własne pieniądze. Ta gra nie jest wysokobudżetową produkcją, a była i pozostanie grą niezależną."

"Rany! Nie było tak źle!", czyli Zmiany względem innych wersji gry
Steamowa wersja P2 otrzymała odnowione wsparcie od developerów. Na dzień dzisiejszy zmieniono tak naprawdę niewiele, gdyż starano się wypuścić grę jak najszybciej, lecz planowane są poważniejsze jak i mniej poważne zmiany. Rzeczami, które teraz mogą rzucać się w oczy jest wsparcie dla rozdzielczości 16:9, co oznacza, że spokojnie można cieszyć się grą na monitorze panoramicznym bez grzebania w configach. Do gry zostały dodane też dwa utwory muzyczne, które pierwotnie można usłyszeć w Postalu III. W p2 można usłyszeć je tylko w dwóch określonych przypadkach w różnych dniach i lokalizacjach. Osobiście mi się jednak wydaje, że więcej rzeczy zostało przygotowanych, tylko nikt o nich jeszcze nie wspomniał. Planowanymi zmianami w związku z odnowieniem supportu dla gry i wydaniem jej na steamie jest sam Workshop, czyli miejsce, w którym można prezentować własne mody oraz Osiągnięcia do zdobycia. Nie wiadomo jednak, kiedy zostaną wprowadzone.

"Te, Ajatollah! Może byś zaczął obsługiwać!?", czyli Wsparcie od twórców
Tutaj też RWS zasługuje na pochwałę. Osoby szukające pomocy na steamowym forum gry zawsze dostają szybką i precyzyjną odpowiedź. Twórcy gry biorą nawet udział w dyskusjach na temat samej gry, zamiast ograniczać się do wysyłania "maszynowych" wiadomości, co jest ostatnio mało spotykane

"A tak serio.. Dźwięk mojego głosu nie gra ci na nerwach? Mnie czasem wpienia!", czyli Lokalizacja
Niestety, to wydanie nie daje możliwości instalacji żadnej innej wersji językowej niż angielska. Nie jest to duża przeszkodą, gdyż Polacy i Rosjanie spokojnie mogą podmienić pliki językowe gry i grać w swoim ojczystym języku. Przy okazji warto wspomnieć, że grę na steamie mogą nabyć nawet osoby pochodzące z krajów, w których została zakazana.

"Patrz, znowu zostawili otwarte drzwi!", czyli DRM
Na tą chwilę steamowa wersja gry nie zawiera żadnego zabezpieczenia antypirackiego. Oznacza to, że gra nie wymaga nawet steama do działania. Włączy się bez niego. Równie dobrze można ją kupić, ściągnąć, a program wyrzucić, co powinno zainteresować nawet osób, które nie pałają miłością do platformy Valve.

"Hmm..Ciekawe po ile takie chodzą na Allegro?", czyli Cena
W chwili obecnej gra jest na 10% zniżce i kosztuje 9,89 Euro, czyli ok. 41 zł. Docelowa cena ma wynosić 10,99 Euro, czyli ok. 46 zł. Nie należy jednak się tym martwić, gdyż twórcy zapowiedzieli, że będą brać udział w każdej wyprzedaży organizowanej na steamie, więc na pewno znajdzie się okazja, żeby wyłapać grę po dosyć przystępnej cenie.

"Nie pchać się, starczy dla każdego!", czyli Klucze dla społeczności

RWS podeszło do sprawy osób, które już grę posiadają w zaskakująco dobry sposób. Oczywiście ciężko byłoby rozdawać klucze wszystkim posiadaczom Postala, ale chłopaki z RWS poszli wielu z nich na rękę. Gdy Postal 2 znajdował się jeszcze na greenlightcie i tak naprawdę nie było wiadomo jaki los spotka grę, Toploader zdecydował się na zaoferowanie osobom zachęcającym do głosowania na p2 darmową kopię gry. Kampania ta okazała się być sukcesem, gdyż wiele osób zaoferowało swoje wsparcie, w tym ja. Przyjemnością było dla mnie wesprzeć developera jednej z moich ulubionych gier, zwłaszcza, jeżeli miałem otrzymać za to czwarty już z kolei egzemplarz gry. (swoją drogą, postal 2 jest jedyną grą, którą mam w tylu wydaniach) Oczywiście obecnym posiadaczom gry na Desurze również zostały rozdzielone klucze. Otrzymali je też ludzie mający aktywne konto na RWS, którzy brali udział w dyskusjach mających tam miejsce. Osobiście pierwszy raz widzę taki przypadek, gdzie developer tak stara się wynagrodzić fanów za wsparcie i jest to dla mnie duży plus.

"A w mordę! Idę do domu!", czyli Podsumowanie:
Moim zdaniem wydanie Postala 2 na steamie było dobrym krokiem, który przyniesie trochę świeżości do samej produkcji i zmobilizuje twórców do dalszego rozwijania serii Postal. Mam nadzieję, że ten tekst wyjaśnia parę istotnych kwestii dotyczących wydania P2 na platformie Valve. Od siebie dodam, że mam zamiar go rozwijać w miarę swoich możliwości, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Chciałbym jeszcze podziękować Toploaderowi, dzięki któremu udało mi się na własne oczy zobaczyć jak wygląda P2 na steamie i z czym to się tak naprawdę je. Uważam, że warto jest kupić grę na steamie, gdyż przyniesie ona parę nowości, których w innych wersjach prawdopodobnie nie będzie. ;)
Ostatnio zmieniony 07 lis 2012, 16:51 przez Koloses, łącznie zmieniany 3 razy.


Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

10 lis 2012, 00:30

Co prawda Steam to nie pierwsza platforma, na której w ten sposób można nabyć Postal 2, ale chyba właśnie z dniem 2 listopada 2012 nasza gra rozpoczęła nowe życie. Policzmy:
1. Premiera Postal 2.
2. Premiera StP, czyli też wkroczenie na arenę multiplayer.
3. Premiera AW.
4. Premiera AW7 albo AWP.
5. Wychodzi darmowa wersja multi.
6. Postal 2 Complete na Steam.

Szóste życie! A dziesięć lat niebawem stuknie. :) Oby tak dalej. To niewątpliwy i wielki sukces RWS, w tym Toploadera. I trochę żałuję, że nie miałem czasu się w to zaangażować. Ominęło mnie coś pięknego. Bo zryw ludzi w każdej dobrej sprawie napawa optymizmem i dodaje kopa, jak nie wiem. I to przy tak dużej kontrowersyjności gry i liczbie jej przeciwników! Wspaniałe. Gratuluję im, grze i nam wszystkim. Skutki tego wydarzenia długo będą wpływały na Postala 2 jako takiego. Z dobrym efektem.

Koloses pisze:Twórcy gry biorą nawet udział w dyskusjach na temat samej gry, zamiast ograniczać się do wysyłania "maszynowych" wiadomości, co jest ostatnio mało spotykane
Niepowodzenie z P3 może nakręcić dobre fluidy. I rokować dobrze dla przyszłej Czwórki. ;)
Koloses pisze:Oznacza to, że gra nie wymaga nawet steama do działania. Włączy się bez niego. Równie dobrze można ją kupić, ściągnąć, a program wyrzucić, co powinno zainteresować nawet osób, które nie pałają miłością do platformy Valve.
Czyżby RWS, wespół z deweloperami innych gier, rewolucjonizował monopol? Mały zmienia dużego? Steam i inne zaczną mądrzeć? Byłaby to iście przysługa świętego Postala.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
prawdziwy 666
Master of Dead & Hell
Master of Dead & Hell
Posty: 2182
Rejestracja: 30 sie 2007, 20:37
Lokalizacja: Apocalyptic City

10 lis 2012, 00:55

Tiquill pisze:I rokować dobrze dla przyszłej Czwórki. ;)
nie będzie czwórki bo nigdy nie było trójki :P
Tiquill pisze:Czyżby RWS, wespół z deweloperami innych gier, rewolucjonizował monopol? Mały zmienia dużego? Steam i inne zaczną mądrzeć? Byłaby to iście przysługa świętego Postala.
wątpię

po prostu RWS nie wieży w żadne kretyńskie DRM i inne pojebane zabezpieczenia (btw zabezpieczenie które wydawca P2 dodawał do pudełkowego wydania gdy gra wyszła po raz pierwszy (2003) uniemożliwia odpalenie P2 na systemach powyżej XP (jak vista i 7))


I am not dead, I'm a Death muhahahahaha
Obrazek
Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

10 lis 2012, 01:08

prawdziwy 666 pisze:
Tiquill pisze:I rokować dobrze dla przyszłej Czwórki. ;)
nie będzie czwórki bo nigdy nie było trójki :P
Tfu-tfu! Nic nie słyszałem o żadnej Trójce, panie dzieju. ]:->

A taki Winamp z wersji 3 przeszedł od razu na wersję 5! :P

prawdziwy 666 pisze:po prostu RWS nie wieży w żadne kretyńskie DRM i inne pojebane zabezpieczenia
Niewiara też rewolucjonizuje. Uwierz w to. ;)


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
ODPOWIEDZ