Potrzebna pomoc, akcelerator....

Rozmowy o innych grach wszelakiego rodzaju.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
slashxd
Wstydliwy morderca
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2014, 11:16

11 lip 2014, 12:03

Witam,
Tak jak w temacie potrzebuję pomocy, ostatnimi czasy zebrało mi się na sentymenty... czyli na gry z dzieciństwa ;) postanowiłem wciągnąć stare pudło z grami i przyciupać w parę z nich, niestety czekała mnie wielka niespodzianka ponieważ po włożeniu pierwsze płyty i zainstalowaniu gra nie działała (no ok, może jedna strzeliła focha i już) ale nie! wkładając kolejne, kolejne i kolejne było to samo. Do sedna... mój komp jest leciwy i nic w nim nie zmieniałem od dawnych lat (za wyjątkiem formatów itp itd. i innego xp-pka, niestety nie wiem jakiego obecnie mam bo kolega mi go wgrywał). A teraz konkretnie do sedna... po zainstalowaniu gry i przy próbie uruchomienia jej wskakuje błąd:
"Akcelerator 3D nie jest dostępny lub Twoja karta 3D nie posiada przez grę funkcji.
Wystąpił błąd: musisz uruchomić ponownie komputer"

Czytałem masę poradników na necie i żaden nie okazał się pomocny lub po prostu nie było odpowiedzi na podobne pytania. Proszę o pomoc ponieważ kupę lat nie miałem doczynienia z grami (z braku czasu) więc naprawdę nie wiem czym to może być spowodowane, tym bardziej że te gry wcześniej mi chodziły bez zająknięcia (syberia 1 i 2, real war, shadow man) i maaaaasę innnych gierek. Pozdrawiam osób zainteresowane i przepraszam jeśli w złym miejscu napisałem (zawsze można temat przenieść temat) więc jak cuś to przepraszam i postanawiam poprawę


Awatar użytkownika
seebeek17
Modder
Modder
Posty: 8399
Rejestracja: 10 cze 2013, 13:25
Lokalizacja: Z Zewnątrz
Kontakt:

11 lip 2014, 17:10

No to tak...
Podaj jaki masz sprzęt, procek, grafika..
Wyciągnij, przeczyść, i włóż z powrotem kartę graficzną.
Próbowałeś przeinstalować stery od grafy?


Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

12 lip 2014, 14:43

slashxd pisze:mój komp jest leciwy i nic w nim nie zmieniałem od dawnych lat (za wyjątkiem formatów itp itd. i innego xp-pka, niestety nie wiem jakiego obecnie mam bo kolega mi go wgrywał). A teraz konkretnie do sedna... po zainstalowaniu gry i przy próbie uruchomienia jej wskakuje błąd:
"Akcelerator 3D nie jest dostępny lub Twoja karta 3D nie posiada przez grę funkcji.
Witaj, slashxd! Kolega wgrał inny system ale pewno pominął instalację/aktualizację sterowników. Zwykła instalacja sterowników do karty graficznej powinna pomóc. Zgodnych z tą kartą. Kwestia tylko czy tych starszych czy najnowszych. Jeśli tylko stare gry i stary sprzęt - rozejrzyj się za starszymi. Data sterów nieco nowsza niż data sprzętu i data OS'a.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
slashxd
Wstydliwy morderca
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2014, 11:16

12 lip 2014, 17:52

xp 2002 z dodatkiem service pack 3
intel pentium 4 CPU 2.40 GHz
1 GB RAM
Radeon 9200 (Omega 3.8.442) ps. nie wiem czy coś jeszcze podać Wam.

tak wiem wiem, pewnie pomyślicie że nawet zamiast klawiatury mam glinianą tabliczkę, aczkolwiek tak nie jest :)
a gdzie mogę takowe stery do karty znaleźć? czy po poprostu gdzieś w ustawieniach będzie taki tajemniczy przycisk który po kliknięciu go sam komp zacznie z neta pobierać najnowsze stery? (przyznam się bez bicia że nie aktualizowałem sterów i nie mam pojęcia czy było to robione) myślę że mogą być to te stery, aczkolwiek wyczytałem też na necie że to może być wina directx'a i to on może robić całą burdę na moim wiekowym "kalkulatorze" ;)


Awatar użytkownika
seebeek17
Modder
Modder
Posty: 8399
Rejestracja: 10 cze 2013, 13:25
Lokalizacja: Z Zewnątrz
Kontakt:

12 lip 2014, 17:57

wchodzisz w Uruchom (Klikasz Win+R) i wpisujesz dxdiag.
potem w zakładkę Ekran i patrzysz jaką masz kartę i szukasz do nich sterów w google.
:)


Awatar użytkownika
Mike
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1805
Rejestracja: 14 wrz 2013, 12:33

12 lip 2014, 19:25

Te powinny być najlepsze dla Radeona 9200 ;)
https://www.idg.pl/ftp/pc_7881/ati.catalyst.58.html
Do tego warto zainstalować Directxa 9.0c
https://www.porse.pl/DirectX_9.0c.html
Ps
Pamiętam jak jeszcze rok temu śmigałem na Radku 9200 :D Te shadery 1.1… Grunt, że Most Wanted i FDTD działało :)


Awatar użytkownika
slashxd
Wstydliwy morderca
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2014, 11:16

14 lip 2014, 20:19

problem z głowy, zrobiłem wedle zaleceń miki90 i wszystko ładnie piknie śmiga :D
dlatego stawiam wszystkim piwo :piwo:
a tak serio to dzięki wielkie za poświęcenie chwili i za fatygę :P


ODPOWIEDZ