LHC - Large Hadron Collider

Bardziej i mniej konkretne rozmowy na określone tematy, niezwiązane bezpośrednio z tematyką strony, ale nurtujące niemal każdego. To wcześniejszy Duży Hyde Park plus kilka luźniejszych tematów.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

prodd.

20 wrz 2008, 15:02

Hay, ostatnio przeglądając net w poszukiwaniu nowych informacji z dziedziny astronomii natrafiłem na takie cudo. Jak w temacie LHC czyli Large Hadron Collider
( pol. Wielki zderzacz Hadronów ). Zaraz podam info na temat tego urządzenia... pff nie małe te urządzenie. Z tego co udało mi się wyczytać i usłyszeć na filmiku celem tego urządzenia jest przyspieszenie wiązek protonów do takiej szybkość aby się zderzyły z jak najmocniejsza silą i powstał taki mały "big bang :) ". Przewiduje się, że LHC umożliwi odkrycie bozonu Higgsa który uczestniczy w nadawaniu mas cząstkom elementarnym. Bozon Higgsa jest prawdopodobnie cząsteczka która istniała 10 sec po wielkim wybuchu. Gdyby została odkryta można by odkryć pochodzenie różnorakiej materii.

Teraz trochę informacji z wikipedia.pl
Wielki Zderzacz Hadronów, LHC (ang. Large Hadron Collider) - to akcelerator cząstek, umiejscowiony w CERN.

LHC jest aktualnie największym akceleratorem świata. Ma średnicę 8 km i obwód ok. 27 km. Jest również największą maszyną świata, leży jednocześnie pod Szwajcarią i Francją. Zderza on protony z energią 14 TeV (14 Teraelektronowoltów - 14*1012 eV). Wyniki takich zderzeń rejestrowane będą przez dwa duże detektory: ATLAS i CMS oraz dwa mniejsze ALICE I LHC-B.

Budowa [edytuj]

Na schemacie zaznaczono akceleratory oraz detektory współpracujące z głównym akceleratorem (LHC). Przyspieszane cząstki (protony) rozpoczynają swą drogę w akceleratorze liniowym - akceleratorze protonów (P), jony o masie aż do masy ołowiu są przyspieszane w oddzielnym akceleratorze (Pb). Dalsza droga protonów i jonów jest wspólna, najpierw trafiają do synchrotronu zwanego PS (Proton Synchrotron) w którym wiązka uzyskuje odpowiednią energię do 50 MeV i jest kształtowana. SPS (Super Proton Synchrotron) przyspiesza protony do energii 450 GeV, na wyjściu z tego akceleratora można ukształtować dwie wiązki, które w LHC będą poruszały się w przeciwne strony. Każda z wiązek może być przyspieszona do energii 7 TeV. Cząstki wiązek zderzając się będą miały względem siebie energię 14 TeV.

Gdy przyspieszone wiązki są zderzane, ich analizą zajmuje się sześć zespołów detektorów, których nazwy są też utożsamiane z zespołami pracującymi nad ich budową i działaniem:

* ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS) – Toroidalny zespół detektorów,
* CMS (ang. Compact Muon Solenoid) – detektor mionów,
* LHCb (ang. Large Hadron Collider beauty) – detektor mezonów B,
* ALICE (ang. A Large Ion Collider Experiment) – detektor do obserwacji wyników zderzeń jonów,
* TOTEM (ang. TOTal Elastic and diffractive cross section Measurement) – badanie całkowitych przekrojów czynnych, rozpraszania elastycznego i dysocjacji dyfrakcyjnej,
* LHCf (ang. Large Hadron Collider forward) – symulacja promieni kosmicznych w laboratorium.

Budowa LHC wspomagana jest przez projekt przetwarzania rozproszonego LHC@home.
Bozon Higgsa - hipotetyczna cząstka elementarna, zwana boską cząsteczką, której istnienie jest postulowane przez Model Standardowy, ale jak dotąd nie zostało bezpośrednio udowodnione eksperymentalnie, choć wyniki niektórych eksperymentów potwierdzają poprawność teorii postulującej istnienie tych cząstek. Cząstka ta miała istnieć jedynie przez około dziesięć sekund po Wielkim Wybuchu i dać początek wszelkiej materii.

Istnienie tej cząstki jest uzasadnianie teoretycznie mechanizmem Higgsa polegającym na sprzężeniu pól kwantowych materii (pola fermionowe, jak pole elektronowe, pola kwarkowe, pola bozonowe jak pola W i Z itp.) z dodatkowym polem kwantowym, zwanym polem Higgsa, w wyniku którego poprzez spontaniczne złamanie symetrii bezmasowe cząstki Modelu Standardowego nabierają masy.

Innymi słowy, zgodnie z Modelem Standardowym, cząstki występujące w przyrodzie - kwarki i leptony - posiadają masę dzięki oddziaływaniu z polem Higgsa, jakby rodzajem "oporów ruchu", którego nośnikami są bozony Higgsa.

W chwili obecnej nie istnieje doświadczalny dowód istnienia cząstki Higgsa. Eksperymenty prowadzone przy użyciu akceleratora LEP w CERN w latach 1990-2000 wykazały, ze jeżeli cząstka Higgsa istnieje, to jej energia przekracza 114 GeV. Oczekuje się, iż definitywne rozstrzygnięcie kwestii istnienia (lub nie) cząstki Higgsa stanie się możliwe w eksperymentach Atlas i CMS, obecnie znajdujących się w budowie w CERN, a których uruchomienie planowane jest w maju 2008 roku.
Oraz dodam link do filmiku na serwisie YT
LINK
Film jest anglojęzyczny.

Swoja droga czy warto było wydać 6 mld dolarów na taki eksperyment?
Według mnie tak, ale tylko jeżeli eksperyment się uda, czego nikt nie jest pewien.


Zastrzegam, ze wszystkie informacje w temacie nie są w 100% pewne, dokładnie chodzi tu o bozon Higgsa ( to tylko teoria).

Mam nadzieje, ze zainteresuje to was tak samo jak mnie i zapraszam do polemiki na ten, a także wiele innych tematów dotyczących astronomii itp :P


Awatar użytkownika
wasacz93
Seryjny zabójca
Posty: 314
Rejestracja: 13 sty 2008, 20:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

20 wrz 2008, 15:25

https://forum.postalsite.info/h ... .html#29902

EDIT:
Teraz już link działa :).
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2008, 17:14 przez wasacz93, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek
prodd.

20 wrz 2008, 16:34

Rozumiem, że temat już był (link nie chce się otworzyć, więc strzelam).
W takim przepraszam i proszę o usunięcie tematu.


Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

24 wrz 2008, 01:27

prodd., tematu nie usuwam, tamten jest ogólnym na temat bieżących wydarzeń. A przyda się temat w Dużym HP odnośnie zagrożeń które niesie nauka, technika i ogólnie współczesna cywilizacja. Tak więc wyedytuj może tytuł i nadal tematowi szerszą treść. Rządź tą tematyką. ;) Ba, o astronomii też chętnie porozmawiam, bo nie jest mi obcą dziedziną.
prodd. pisze:Swoja droga czy warto było wydać 6 mld dolarów na taki eksperyment?
Według mnie tak, ale tylko jeżeli eksperyment się uda, czego nikt nie jest pewien.
Odpowiem szerzej. Warto było. Na naukę i odkrycia naukowe warto przeznaczać każde możliwe pieniądze. Nie tylko w kierunku lecznictwa, zwalczania raka itp. Czyli wszystkie te medialne achy i ochy, jacy my szlachetni, uczmy empatii i takie tam. Istotna jest bowiem także ta "bezduszna" nauka, ta zimna wiedza przydatna tylko b. wąskiej grupie naukowców. Co teraz jest mało atrakcyjne, nie musi takie być, gdy je poznamy i ujarzmimy. Gdyby nie taka choćby technologia kosmiczna, nie znalibyśmy wielu przedmiotów, które używamy w życiu codziennym, nie wiedząc nawet, że swój rodowód mają "w kosmosie".


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
prodd.

24 wrz 2008, 11:11

Odpowiem szerzej. Warto było. Na naukę i odkrycia naukowe warto przeznaczać każde możliwe pieniądze.
Jestem tego samego zdania.
...a to pytanie było retoryczne :)

Widzę, że temat interesuje tylko nas :P
Na jaką nazwę zmienić temat to za bardzo nie wiem.. Hmm.. "Kącik Astronomiczny"?


Awatar użytkownika
Ramesses
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 934
Rejestracja: 30 kwie 2008, 23:38
Lokalizacja: Parczew

25 wrz 2008, 08:43

jak było podane niedawno w wiadomościach ludzie po usłyszeniu nazwy "czarna dziura" (mimo że mają być one mikroskopijne) już biją na alarm...no i jeszcze ta awaria...odkrycie początków wszechświata musi jeszcze poczekać...

co do pytania...z tego co czytałem LHC jest urządzeniem dość potężnym i zapewne kosztowało tyle...moim zdaniem warto wydać pieniądze na takie eksperymenty ale mam nadzieję że będą one w pełni kontrolowane bo to urządzenie zbyt dużo może jeśli dostało by się w niepowołane ręce...


Planet Earth is great to visit, but You wouldn't wanna live there...
Awatar użytkownika
Silver Dragon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7080
Rejestracja: 11 sie 2007, 23:28
Lokalizacja: East Mayberry
Otrzymał  piwo: 2 razy

25 wrz 2008, 15:07

Ramesses pisze:...moim zdaniem warto wydać pieniądze na takie eksperymenty ale mam nadzieję że będą one w pełni kontrolowane bo to urządzenie zbyt dużo może jeśli dostało by się w niepowołane ręce...
Też mam taką nadzieję, lecz jak na razie są same problemy. Żeby to nie obróciło się przeciwko ludzkości


Przybyłem, zobaczyłem... i polała się krew :evilbat:
Obrazek
Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

26 wrz 2008, 03:15

Z nazwą wstrzymamy się, gdy temat się jakiś wykrystalizuje. Ale raczej nie kącik astronomiczny, temat niech będzie szerszy. A na astronomię nowy temat, ale nie wiem, jak tam zacząć.
Tymczasem, kombinujmy, co by tutaj pisać. ;)

A dopiero potem, autorze PMa do mnie (ciii), zbędne posty sie usunie, bo teraz na to za wcześnie. ;)


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Awatar użytkownika
Kariko
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 1227
Rejestracja: 28 gru 2006, 16:51
Lokalizacja: Bydgoszcz / Gdańsk

05 kwie 2010, 15:37

Odgrzewam to, bo mam pytanko. Pamiętam, że jak ten sprzęt odpalono, to szybko coś się popsuło. Pytanie brzmi, czy już to zreperowano i, czy zderzacz hadronów działa?


Awatar użytkownika
Lothar
Pierwsi PSI
Pierwsi PSI
Posty: 2570
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:10
Lokalizacja: Lublin

05 kwie 2010, 16:18

Kilka dni temu mówili o nim w TV i o tym, że pobili rekord prędkości, więc chyba już go naprawili. Albo u nas newsy nieświeże 8-)


Nobody Expects The Spanish Inquisition! :biskup:
Awatar użytkownika
Pangia
Koleś
Koleś
Posty: 3710
Rejestracja: 20 lip 2009, 11:06

05 kwie 2010, 16:18

Kariko pisze:Odgrzewam to, bo mam pytanko. Pamiętam, że jak ten sprzęt odpalono, to szybko coś się popsuło. Pytanie brzmi, czy już to zreperowano i, czy zderzacz hadronów działa?
pwn3d :zdziw: :O

Co Ty, wczoraj się urodziłeś? Przecież chyba tydzień temu chwalili się, że udało im się zderzyć ze sobą 2 te atomy czy co tam się kręci i zrobili symulację Wielkiego Wybuchu, po którym powstał wszechświat.


Awatar użytkownika
Ramesses
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 934
Rejestracja: 30 kwie 2008, 23:38
Lokalizacja: Parczew

05 kwie 2010, 17:17

Pangia pisze:
Kariko pisze:Odgrzewam to, bo mam pytanko. Pamiętam, że jak ten sprzęt odpalono, to szybko coś się popsuło. Pytanie brzmi, czy już to zreperowano i, czy zderzacz hadronów działa?
pwn3d :zdziw: :O

Co Ty, wczoraj się urodziłeś? Przecież chyba tydzień temu chwalili się, że udało im się zderzyć ze sobą 2 te atomy czy co tam się kręci i zrobili symulację Wielkiego Wybuchu, po którym powstał wszechświat.
Pandżi spokojnie..nie każdy czyta codziennie wiadomości z zakresu fizyki..ja np. też o tym nie wiedziałem, bo nie mam telewizora w domu, a na gazety internetowe również rzadko zaglądam...


Planet Earth is great to visit, but You wouldn't wanna live there...
Awatar użytkownika
Pangia
Koleś
Koleś
Posty: 3710
Rejestracja: 20 lip 2009, 11:06

05 kwie 2010, 19:05

Ja za to prawie w ogóle nie oglądam wiadomości, a jakoś wiedziałem. I nie Pandżi, tak możesz do koleżanki mówić.

Będziesz nam tu za Loca robić teraz? Nie tęsknimy za nim. Grzeczniej wyrażaj swoje opinie
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2010, 10:54 przez Pangia, łącznie zmieniany 1 raz.


ODPOWIEDZ