Enneagram - Określ swoją osobowość

Bardziej i mniej konkretne rozmowy na określone tematy, niezwiązane bezpośrednio z tematyką strony, ale nurtujące niemal każdego. To wcześniejszy Duży Hyde Park plus kilka luźniejszych tematów.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
BakenS
Miłośnik broni
Posty: 249
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:27
Lokalizacja: Koszalin

18 wrz 2016, 10:51

Enneagram – system dziewięciu typów osobowości oparty na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy (z greckiego "ennea" – dziewięć, "gram" – znak), wprowadzony do cywilizacji zachodniej przez chilijskiego badacza Oscara Ichazo w 1970 roku. Według niego wywodzi się on z bliskowschodniej tradycji sufizmu.

Istnieją dwa główne nurty postrzegania tej typologii. Jeden z nich traktuje ją bardziej mistycznie (np. odwołania do kabalistycznego drzewa życia) lub czasem wręcz wróżbiarsko, podczas gdy drugi stara się przedstawić ją naukowo, często odnosząc się do innych systemów, np. typów Junga.

System zakłada, że każdy człowiek należy przez całe życie do jednego z typów osobowości i tylko w jego obrębie może się rozwijać. To, jaki filtr postrzegania świata charakteryzuje danego człowieka, zależy od tego, co w pierwszej kolejności zachwiało w dzieciństwie jego poczuciem bezpieczeństwa, która z emocji opanowała go najsilniej i - wskutek tego - jaki mechanizm obronny wykształcił on na samym początku.

Enneagram nie jest systemem zamkniętym. To model złożony z wzajemnie powiązanych linii i triad – połączonych w trójki typów przejawiających wspólne cechy. Każdy człowiek kryje w sobie możliwości wszystkich typów, jednak najsilniej związany jest z jednym z nich. Osobowość dorosłego człowieka nie jest podatna na gwałtowne zmiany, możliwe jest jednak pojawianie się u każdego z typów Enneagramu cech innych typów – od jego skrzydeł lub od tych, z którymi jest połączony linią na schemacie.

Gdy porównamy system Enneagramu z wiedzą na temat zaburzeń osobowości, tak jak uczyniła to Helen Palmer, rezultaty prezentując w książce zatytułowanej "Enneagram", możemy się dopatrzyć wielu analogii: Enneagram zakłada, że w momencie utraty zdolności do obserwacji samego siebie każdy z typów zaczyna przejawiać patologiczne zachowania. Enneagram nie jest schematem zaburzeń osobowości, a oprócz zachowań w stanie stresu opisuje też zachowania typów w stanie bezpieczeństwa lub normy. Porównanie to pomaga zrozumieć istotę podziału na typy.

Obrazek
Test typu osobowości



Na końcu testu wam wyjdzie np. 1w2 wtedy wpiszcie po prostu w google "Enneagram 1w2" i na pewno znajdziecie opis swojej osobowości.

Mi wyszło 4w5, czyli "włóczęga"
Czwórka ze skrzydłem pieć: 4w5 - "Włóczęga"

Skrzydło 5, daje czwórce introwertyczne zachowanie, odsuwanie się od innych, złożoną osobowość. Ta czwórka może być intelektualistką ale posiada wyjątkową głębię uczuć. Jest otwarta na duchowe i estetycznie doznania. Znajduje wiele znaczeń dla prawie wszystkich zdarzeń. Może posiadać silną potrzebę i umiejętność aby realizować się artystycznie. Samotnik, wygląda tajemniczo i jest trudna do "rozszyfrowania". Do świata zewnętrznego podchodzi z rezerwą, ale wewnętrznie bardzo go przeżywa. Gdy się w końcu otwiera, to bardzo gwałtownie i całkowicie, bez żadnych oporów.
W stresie, 4w5 bardzo łatwo popada w alienację i depresję. Wiele czwórek z tym skrzydłem ma odczucie zupełnej inności, jakby pochodziły z innej planety. Narzeka na swój obecny los, wspomina i przeżywa wiele razy zdarzenia z przeszłości. Dość często ma posębne oblicze, odsuwa się od innych z uczuciem zawiedzenia lub poczuciem wstydu. Żyje we własnym świecie bólu i straty. Może mieć bardzo chorą duszę, wyobrażać sobie i interesować się własną śmiercią.

Słynne czwórki ze skrzydłem pięć: Vincent van Gogh, Kurt Cobain, Edgar Allan Poe, Johnny Depp, Bob Dylan, Ingmar Bergman.
Temat zaczerpnięty z https://gta-series.pl/watek-enneagram-sp ... osobowosci


Awatar użytkownika
Rycho3D
Modder
Modder
Posty: 11978
Rejestracja: 24 kwie 2011, 15:47
Lokalizacja: SinCity
Postawił piwo: 8 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

18 wrz 2016, 12:46

5w6
opis ogólny

Podejrzliwość połączona z analityczną obiektywnością to cechy 5w6 na średnich poziomach zdrowia. Piątkowe pragnienie, by poznać przyczyny wszystkiego, łączy się z szóstkowym sceptycyzmem, tworząc szorstką, czasem nietolerancyjną osobowość. Z powodu szóstkowego skrzydła chcą być lubiane, być towarzyskie i mieć przyjaciół, jednakże interakcja szóstkowego braku zaufania i piątkowej analityczności sprawia, że trudno im jest zbliżyć się do wielu ludzi. Trudniej, niż w przypadku bardziej towarzyskich 6w5 jest im zbliżać się do innych, a w przeciwieństwie do 5w4 - są bardziej zainteresowani polityką i teoriami spiskowymi niż naturą i teoriami naukowymi.
zrównoważone i zdrowe stany

Zrównoważone 5w6 zyskuje towarzyską swobodę. Głęboka percepcja i szczere zaufanie tworzy rodzaj wiedzy skupionej na ludzkich interakcjach. Zdrowe 5w6 pokonuje strach przed intymnością i odnajduje satysfakcję w szczerych związkach. Jest zachowana równowaga między potrzebą wycofania się celem zrozumienia istoty rzeczy i pragnieniem bycia bezpiecznym między zaufanymi przyjaciółmi. Znika potrzeba ochrony przed oszustwem typowa dla tych wciąż analizujących ludzi, co prowadzi do większego komfortu i głębi w przyjaźniach.

Najlepsze 5w6 posiadają potężną wnikliwość Piątki, staminę i zdolności przywódcze Ósemki, głęboką wiarę i autentyczność Szóstki i wewnętrzny spokój Dziewiątki. Wyjątkowo zdrowe 5w6 są liderami używającymi percepcji na magicznym poziomie do pomocy innym w zrozumieniu samych siebie. Inspirujące zaufanie i respekt pozwalają im wyjaśniać ludzkie interakcje w taki sposób, że ludzie zaczynają dostrzegać całość w częściach składowych; 5w6 demonstrują w swych działaniach, że społeczeństwo to jeden organizm.
niezrównoważone i niezdrowe stany

Niezrównoważone 5w6 zaczynają bać się ludzi. Brak zaufania wchodzi w interakcję z redukcjonistyczną analizą, a świat wydaje im się coraz bardziej groźny. Może się pojawić trójkowe współzawodnictwo, które w połączeniu z siódemkową manią tworzy rodzaj intensywnej, kłótliwej bojowości, za którą skrywa się jednak głębokie poczucie nieudolności. Ten niezrównoważony stan sprawia, że ludzie się od nich odsuwają, co prowadzi do dalszej izolacji. Niezdrowe 5w6 często racjonalizują, że większość ludzi i tak nie jest szczera, a ponieważ nie rozpoznają oni wartości błyskotliwych idei Piątki, nie są warci by w ogóle ich znać.

W najgorszych przypadkach, paranoja i niepokój prowadzi 5w6 do przerażającej spirali, w której coraz to nowe, dziwaczne wymysły, mogą być używane do nadawania urojonych znaczeń nawet najbardziej przyziemnym sprawom. Liczby, imiona, kształty mogą zyskać w ich oczach gigantyczne znaczenie. Ogromne, zawiłe, wymyślone teorie spiskowe są widziane jako Prawda. Cały świat jest wypaczoną formą, która wspiera powiększający się wciąż, nieregularny, wewnętrzny model. W tym czasie możliwe są akty przemocy, które poprzedzają runięcie tego wewnętrznego systemu. Na samym końcu domek z kart rozpada się zupełnie, pozostawiając 5w6 w drżącej fudze kompletnego wycofania.
wygląd zewnętrzny

5w6 chce się wpasować, a nie odstawać, o ile ekstremalnie nie identyfikuje się z jakimiś ideami - wówczas może prezentować rodzaj trójkowej społecznej agresji. Ich ubrania są zazwyczaj konserwatywne i często skromne ponad miarę. Często w ich wyglądzie jest coś szorstkiego i twardego. Włosy mogą być w lekkim nieładzie, okulary krzywo założone. Szóstkowe skrzydło (i jego trójkowy punkt stresu) czasami daje im pragnienie by wyglądać ostro i profesjonalnie, ale zazwyczaj nie udaje im się tego dokonać tak gładko, jak zrobiłaby to zdrowa Trójka. Zdrowe 5w6 lubią ładnie się ubrać, ale zazwyczaj wymaga to u nich świadomych starań.
powołanie

Część 5w6 znajduje pracę łączące niegroźne społeczne interakcje z surowym wysiłkiem umysłowym - inżynierowie-testerzy, szachiści, historycy, kuratorzy muzealni. Inni używają swojej społecznej percepcji bardziej bezpośrednio i zostają psychologami, społecznymi komentatorami, pisarzami, socjologami i popularyzatorami nauki. Są magicy, demaskatorzy tez fizycznych (coś jak pogromcy mitów ;)), inżynierowie komputerowi, tłumacze i nauczyciele matematyki będący 5w6. Oczywiście 5w6 można znaleźć też w wielu innych, niewymienionych tutaj zawodach.


8=======D
Awatar użytkownika
ShaQ
Pracownik RWS
Pracownik RWS
Posty: 2230
Rejestracja: 25 mar 2016, 16:04

18 wrz 2016, 13:42

Twój typ to : 1w9

Jedynka z tym skrzydłem ma podobną do dziewiątki aurę spokoju, choć nadal możliwe są u niej wybuchy gniewu. Często jest introwertyczna i sprawia wrażenie nieobecnej zupełnie jak piątka. Ma tendencję do tworzenia zasad, które rzadko zadowalają innych, ale to też jest jej siła. Gdy jedynka jest zdrowa, może obiektywnie patrzeć na świat, jest spokojna i powściągliwa w swoich ocenach. W ubiorze często jest bardzo tradycyjna i konserwatywna. Wiele jedynek z tym skrzydłem preferuje ubranie funkcjonalne i odpowiednie do okazji, ale niczym się nie wyróżniające.
Gdy jest w stresie, może mieć zbyt wysokie oczekiwania, wymagać od innych rzeczy, które nie są możliwe do realizacji przez przeciętną osobę. Może okazywać polityczne i socjalne opinie, które są logiczne ale bardzo rygorystyczne i całkowicie pozbawione współczucia lub jakichkolwiek innych ludzkich emocji. Najważniejsze stają się zasady, nie zależnie jakim kosztem. Jedynka może być bezlitosna i nieświadomie okrutna.

Słynne jedynki ze skrzydłem dziewięć: Harisson Ford, Gorge Bernard Shaw, Michael Dukakis, Katherine Hepburn, Judie Foster, George Harrison .


Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

18 wrz 2016, 16:06

BakenS pisze:Czwórka ze skrzydłem pieć: 4w5 - "Włóczęga"
Też mi wyszło 4w5. W sumie nawet to by się zgadzało z moim charakterem. ;)
Kiedyś już chyba zresztą rozwiązywałem ten test.


I regret nothing
Awatar użytkownika
Pan Szatan
Modder
Modder
Posty: 6207
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:16
Lokalizacja: Paradise
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 8 razy
Kontakt:

18 wrz 2016, 18:49

Robiłem ten test 2 razy i raz mi wyszło 2 a potem 2w3.
Nie wiem w3 chyba mi bardziej pasuje dlatego daję ten ale co do części na końcu to nie wydaje mi się żebym miał "tendencję do łgarstwa i wykorzystywania w tym czyichś emocji." A może jednak tyle, że sam o tym nie wiem... :P


Skrzydło trzy daje dwójce, dodatkową siłę do skutecznego rozstrzygania spraw. Gdy dwójka z tym skrzydłem jest zdrowa, może być czarująca i dobra z natury. Szczerze stara się doprowadzić sprawy do końca, chętnie ofiarowuje pomoc w różnych projektach, zwłaszcza takich, które mogą pomóc innym. Dobrze sobie radzi w grupach i potrafi się dobrze komunikować z innymi ludźmi. Lubi gdy może się zająć wieloma sprawami i projektami na raz.
W czasie stresu, to skrzydło daje dwójce dość silną chęć współzawodnictwa i manipulowania innymi. Dwójka jest wtedy niezwykle zarozumiała i próżna. Ma silną chęć pokazywania się innym z jak najlepszej strony, nawet jeżeli jest ona zupełnie wymyślona. Może bezczelnie oszukiwać innych, pokazując wymyślony wizerunek siebie i swoje wymyślone podejście do życia. Ma tendencję do łgarstwa i wykorzystywania w tym czyichś emocji. :devilfire: To skrzydło jest bardziej ekstrawertyczne, częściej pokazuje swoje uczucia innym aby zaskarbić sobie sympatię, najczęściej jednak dramatyzując na temat swoich uczuć.

Słynne dwójki ze skrzydłem trzy: John Travolta, Madonna, Whitney Houston, Luciano Pavarotti, Danielle Steel, Barry Manilow.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2016, 18:57 przez Pan Szatan, łącznie zmieniany 2 razy.


I'm fucking insane in the brain. :axe:
Awatar użytkownika
BakenS
Miłośnik broni
Posty: 249
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:27
Lokalizacja: Koszalin

18 wrz 2016, 23:01

Hej faktycznie, dzięki wam ogarnąłem, że opis głównego ramiona (w moim wypadku cztery), też się liczy, dopiero potem należy doczytać dodatkowe skrzydło, w które przechodzi.
W teście może się zdarzyć, że wynik może być na jedno ramię, że tak powiem.


Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

19 wrz 2016, 11:08

Od siebie dodam jeszcze by nie wierzyć bezgranicznie takim testom (i ogólnie wszystkim testom, bo są zawodne, nie ma idealnych, a jak są to ściśle tajne). Niektóre z tych pytań były mało precyzyjne i odpowiedzi nie do końca odzwierciedlały rzeczywisty stan rzeczy. ;) Nie ma takich samych osobowości, każda trochę się różni od innych, bo ludzie są różni i wyjątkowi.


I regret nothing
ODPOWIEDZ