Hezbollah a Chrześcijanie Bliskiego wschodu

Bardziej i mniej konkretne rozmowy na określone tematy, niezwiązane bezpośrednio z tematyką strony, ale nurtujące niemal każdego. To wcześniejszy Duży Hyde Park plus kilka luźniejszych tematów.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
Ryuq
Administrator
Administrator
Posty: 1338
Rejestracja: 03 paź 2010, 18:20
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

09 gru 2014, 23:19

[youtube][/youtube]
Oh Aba AbdAllah, we are the Ummah of Hezbollah...
Witajcie. Chciałem o to zapytać już od jakiegoś czasu. Z różnych źródeł czytałem o Hezbollahu, głównie o tym jakimi to oni złymi terrorystami są i że szkoli ich Izrael [z którymi walczy. Fuck logic] a z kolei inni, w tym ci którzy zamieszkują przykładowo tereny Syrii, uważają Hezbollah za ruch oporu, za ruch który łączy Islam i Chrześcijan, ruch który chce przywrócić "dawny porządek" gdzie te same ziemie zamieszkiwały dwie religie, które u podstaw są bardzo podobne i istniały razem od wieków. Znowu zachód twierdzi że to zło straszne oraz potęga militarna której przeciwstawić by sie mogli co najwyżej Rosjanie, Chińczycy, Amerykanie czy herbaciarze z UK. Zachodowi od dawna przestałem wierzyć, staram się mieć na wszystko własne spojrzenie, ale boję się tutaj wysuwać jakiś dalszych wniosków...
[youtube][/youtube]
To ten Hezbollah jest zły, czy dobry? To Terroryści? Czy może są razem z Kurdami jedyną nadzieją dla Chrześcijan zamieszkujących Bliski Wschód? Pochwalacie ich działania? Może niekoniecznie walkę z Izraelem. Czy popieracie ich działania? Należy ich wspierać?

Prosiłbym bez zbędnych określeń i rzucania "ciapatymi" na lewo i prawo i w miarę sensowną dyskusję.


Awatar użytkownika
Loc
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1996
Rejestracja: 20 sie 2008, 14:31
Lokalizacja: Outer-Outer Heaven

10 gru 2014, 05:24

Łeech, twardy orzech do zgryzienia, bo nic kompletnie o nich nie słyszałem. Jeśli coś o nich wiesz, a jeszcze tego nie powiedziałeś, to powiedz. Sam jestem zaintrygowany. ;)


Awatar użytkownika
seebeek17
Modder
Modder
Posty: 8399
Rejestracja: 10 cze 2013, 13:25
Lokalizacja: Z Zewnątrz
Kontakt:

10 gru 2014, 13:14

Ja także nic nie kojarzę o nich.
To są ci, którzy jak im się ktoś nie podoba, to go porywają i nagrywają jak ucinają mu kończyny? ;o


Awatar użytkownika
Loc
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1996
Rejestracja: 20 sie 2008, 14:31
Lokalizacja: Outer-Outer Heaven

10 gru 2014, 13:40

seebeek17 pisze:Ja także nic nie kojarzę o nich.
To są ci, którzy jak im się ktoś nie podoba, to go porywają i nagrywają jak ucinają mu kończyny? ;o
Nie, to są sunniccy terroryści, przynajmniej w teorii. Hezbollah, z tego co widzę, sprzeciwiają się takim zachowaniom. Ale kij tam ich wie, każdy mówi jedno, a robi drugie.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2014, 13:40 przez Loc, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
TheSider
Seryjny zabójca
Posty: 473
Rejestracja: 31 sty 2014, 19:44
Lokalizacja: z Podwórka
Kontakt:

10 gru 2014, 14:53

Nie znam gości chyba sobie wygoogluje :-P


Awatar użytkownika
Mozal
Stuprocentowy psychol
Stuprocentowy psychol
Posty: 903
Rejestracja: 08 paź 2011, 17:06
Lokalizacja: Polska

10 gru 2014, 15:27

Hezbollah to swego rodzaju ugrupowanie terrorystyczne, ale na pewno na mniejszą skalę niż "ci od Osamy". Przeprowadzali wiele zamachów, może trochę mniejszych (ale np. w jednym z nich zginęło około 200 żołnierzy amerykańskich), chociaż z tego co wiem lider Hezbollahu ostatnio próbuje, że tak powiem umiarkować "partię", choćby tym, że potępił zamach na WTC. Co nie zmienia faktu, że to są islamscy terroryści (szyici). Nic więcej o nich nie wiem :D


:rozpacz:
Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

10 gru 2014, 18:28

Słyszałem o Hezbollahu, jednak też niewiele o nim wiem, głównie że to organizacja terrorystyczna walcząca z Izraelem (trochę jak Hamas) i jest z Libanu. Ich metody są jakie są, niespecjalnie je pochwalam, ale w sumie są mi obojętni.


I regret nothing
Awatar użytkownika
Ryuq
Administrator
Administrator
Posty: 1338
Rejestracja: 03 paź 2010, 18:20
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

10 gru 2014, 18:33

Loc pisze:
seebeek17 pisze:Ja także nic nie kojarzę o nich.
To są ci, którzy jak im się ktoś nie podoba, to go porywają i nagrywają jak ucinają mu kończyny? ;o
Nie, to są sunniccy terroryści, przynajmniej w teorii. Hezbollah, z tego co widzę, sprzeciwiają się takim zachowaniom. Ale kij tam ich wie, każdy mówi jedno, a robi drugie.
Szyiccy, jeżeli już ich określać Terrorystami.

EDIT: Zaś za szybko przeczytałem i nie zrozumiałem. Tak, to Sunniccy terroryści praktykują "brzydkie rzeczy" a Hezbollah stara się ich unikać.
Mozal pisze: Co nie zmienia faktu, że to są islamscy terroryści (szyici).
No tu trochę pojechałeś, to że są Szyitami nie oznacza że są terrorystami.
Szyici są jedynie jednym z odłamów Islamu i to prześladowanym w wielu Sunnickich rejonach świata.

[youtube][/youtube]
Ogólnie to od początku, z tego co ja wiem to Hezbollah ("Partia Boga") prócz bycia milicją jest
ideologią i społecznym ruchem broniącym Libanu, ponieważ sama armia Libanu nie jest w stanie zapewnić
mu bezpieczeństwa. Zawiązał się bodajże po atakach Izra(tfu!)ela w których masowo ginęła ludność
cywilna. No i potem poparcie im okazywali również Chrześcijanie, min w Kanie, wywieszając flagi
i podobizny przywódcy Hezbollahu. Izraelowi to się nie spodobało, wysłał najlepsze oddziały które
dostały po dupie sowicie. Przy okazji Szyici puścili ponad 200 rakiet na Izreael.
Po jakimś czasie takiego konfliktu, szejk Nasrallah oświadczył że jeżeli Państwo Żydowskie
zbombarduje bądź dokona jakiegoś innego ataku na Stolicę Libanu - Bejrut, ci bez wachania zaatakują
Tel Awiw.

W 1982 duchowni Szyiccy założyli oficjalnie Hezbollah, z pomocą finansową Iranu. Dodatkowo
wysłał do nich wielu żołnierzy mających na celi przygotować tam "anty-izrealską partyzantke".

No i na końcu warto zaznaczyć że Hezbollah nie jest jako taką organizacją terrorystyczną, bo to sformułowanie
zostało przyjęte od Amerykańców, których nikt nie lubi, a oni lubią się przytulać do tych którzy ich uczucia
nie odwzajemniają, za co dostają w pysk i wtedy nazywają ich terrorystami i wysyłają armie.
Hezbollah jest całym wielkim ruchem społecznym którego hierarchia dzieli się na różne mini-zarządy.
Przykładowo Dżihad zajmuje się odbudową, Szahid pomaga poległym w walce itp.
Jest jeszcze telewizja Al-Manar, ponad 150 szkół, Szpitali...
Sam Ruch jest propagowany jako radykalny, jednak z biegiem czasu zaczął doceniać różnorodność kulturową czy
religijną na terenach Libanu. Zobowiązali się również do obrony tej różnorodności. Wszystko za sprawą prawdopodobnie
sporej ilości teologów, i ogólnie osób które "odważyły" się na poważnie zgłębiać Koran, szukać podobieństw z innymi
religiami itp.
Obrazek
Obrazek
BIGOTRY #Hezbollah soldier saluting the statue of Virgin Mary #ISIS replacing the cross on a church in #Raqqa

Hezbollah jest również prawdopodobnie trzecią potęgą militarną Bliskiego Wschodu, a w ciągu kilku dni jest w stanie
postawić do walki 20 tysięcy partyzantów-weteranów z którymi nie lada problemy by miała armia Izraela.

No i warto dodać że Hezbollah ogólnie nie jest lubiany przez ONZ jak i USA. Stąd Izrealskie kalumnie typu
"Hezbollah strzela z miast" czy "Bojownicy Hezbollahu chowają się za cywilami".
I jak pisał jeden z polskich, i bodajże Niemieckich dziennikarzy (artykułu nie znajdę bo stare jak świat)
Hezbollah tak się obawia szpiegostwa że unika cywilów jak ognia, więc ostrzeliwanie pozycji w których oni się "znajdują" mija sie z celem
bo nawet jeżeli odkryją takie zgrupowanie, to jest w nim góra 20 osób bo więcej nie może, bo Hezbollah tego zakazuje o ile nie prowadzi działań wojennych.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2014, 20:15 przez Ryuq, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
Loc
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1996
Rejestracja: 20 sie 2008, 14:31
Lokalizacja: Outer-Outer Heaven

11 gru 2014, 05:01

Ryuq, zanim się mocno wgłębisz w tę sprawę, pamiętaj, że każda zorganizowana grupa, zwłaszcza radykalna - z radykalnymi metodami i radykalnymi ideologiami - ma swoje sposoby na "załagodzenie" swojego wizerunku oraz wzbudzenie w tobie pozytywnych emocji. Mówiąc krótko - mają swoją propagandę. Nie mam pojęcia kim są Hezbollah, bo nawet czytając i widząc różne rzeczy na własne oczy nie mam stuprocentowej pewności, czy aby na pewno jest tak, jak to przedstawiają. To, że ktoś salutuje do kościoła z krzyżem o niczym nie świadczy. Tak samo zdjęcie, na którym jeden ich przedstawiciel stoi przed chrześcijańskim kościołem nie świadczy, że on go broni. Bo równie dobrze mogli zrobić takie zdjęcie, a potem ten kościół wysadzić i wykorzystać to zdjęcie umyślnie jako propagandę.

Szczególnie popularnymi metodami robienia wody z mózgu ludziom to oddziaływanie na emocje. Z dokładnie tego powodu nagłówki gazet w stylu "Zgwałcił dziecko" albo "Obronił dziecko" przyciągają ludzi. Tak samo motyw "obrońców uciskanych mniejszości religijnych" jak i "bojowników o równość/egalitarystów" służy głównie do oddziaływania na emocje. Po prostu uważaj i nie daj się omamić. Wyłącz emocje i wchłaniaj tylko suche fakty. Tylko w ten sposób odkryjesz, kim dokładnie są ci ludzie i o co im chodzi.

By głębiej zrozumieć temat, zajrzyj tutaj: https://rationalwiki.org/wiki/Appeal_to_emotion

Wiem, że nie odnosi się to bezpośrednio do tematu, ale jak najbardziej trzeba o tym pamiętać.

Powodzenia!
Ostatnio zmieniony 11 gru 2014, 05:02 przez Loc, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Mozal
Stuprocentowy psychol
Stuprocentowy psychol
Posty: 903
Rejestracja: 08 paź 2011, 17:06
Lokalizacja: Polska

11 gru 2014, 15:47

Nie chodziło mi o to, że szyici są terrorystami, tylko o to, że ta grupa terrorystyczna jest szyitami.. :D


:rozpacz:
Awatar użytkownika
Ryuq
Administrator
Administrator
Posty: 1338
Rejestracja: 03 paź 2010, 18:20
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

11 gru 2014, 18:40

Uważam uważam. Dlatego staram się szukać wielu źródeł po prostu i nie polegać jedynie na kilku. Doczytałem się o ich zamachach na Izraelczyków w chyba 20 państwach i o tym że zmusili skutecznie Amerykanów do opuszczenia Libanu. No i że Al Kaida też ich nie lubi, ale chyba Sunnici z Szyitami nigdy się nie będa lubić czy żyć obok siebie.
Tak samo zdjęcie, na którym jeden ich przedstawiciel stoi przed chrześcijańskim kościołem nie świadczy, że on go broni. Bo równie dobrze mogli zrobić takie zdjęcie, a potem ten kościół wysadzić i wykorzystać to zdjęcie umyślnie jako propagandę.
No ten kościół na szczęście stoi i jeszcze nie słyszałem żeby Hezbollah jakikolwiek zniszczył. Gdyby tak robił raczej ludzie by niezbyt lubili tę "organizację".
A no i jeszcze wiem że walczą ramie w ramie z Baszarem al-Asadem w Syrii z tymi ichniejszymi bojówkarzami, ale o co w tej wojnie chodzi - nie mam pojęcia.


Awatar użytkownika
Ryuq
Administrator
Administrator
Posty: 1338
Rejestracja: 03 paź 2010, 18:20
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

26 gru 2014, 11:15

Też ciekawe. "Organizacja Terrorystyczna" (według USA, ale kto by ich słuchał) organizuje obchody Chrześcijańskiego Bożego Narodzenia
https://autonom.pl/?p=10369
Ostatnio zmieniony 26 gru 2014, 11:27 przez Ryuq, łącznie zmieniany 1 raz.


ODPOWIEDZ