Płyty CD/DVD

Dyskusje o programach i sprzęcie komputerowym oraz mobilnym, a także internet i ogólne problemy.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
Pablo Abruzzi
Seryjny zabójca
Posty: 398
Rejestracja: 23 wrz 2008, 11:45
Lokalizacja: Niedaleko Katowic

01 kwie 2009, 12:14

Słyszałem nie dawno o tym, że płyty CD i DVD ręcznie wypalane mgą przetwać 3-10 lat, a orginalne o wiele więcej. Co o tym myślicie, jeśli ktoś z was posiada info na ten temat proszę pisać sam jestem ciekawy.


Si vis pacem, para bellum - Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny
Wegecjusz
Awatar użytkownika
The Iceman
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 1485
Rejestracja: 27 gru 2008, 12:06
Lokalizacja: بيروت

01 kwie 2009, 12:30

Z doświadczenia wiem, że wszystko zależy od marki i materiału, z którego zbudowana jest taka płyta. Bardzo mocne są płyty tłoczni Cenegi, jednak nie znam jej nazwy (brak jakiegokolwiek znaku na oryginalnej płycie). Mam bardzo porysowaną płytę z grą i nieco przełamaną na połowę, a nadal działa tak, jak w dniu zakupu. Czasopismo CD-Action ma nawet dobre płyty z GM Records, ale niekiedy zdarzają się trwałe problemy z jej odczytaniem, mimo iż właśnie ją rozpakowaliśmy. Zdecydowanie odradzam Takt - czasopismo PLAY używa tej tłoczni, płyty są marnej jakości, ale za to trwałe.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2009, 12:34 przez The Iceman, łącznie zmieniany 1 raz.


Posiadam zasilacz z białej listy.
Awatar użytkownika
Lothar
Pierwsi PSI
Pierwsi PSI
Posty: 2570
Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:10
Lokalizacja: Lublin

01 kwie 2009, 14:40

Ostatnio przeglądając stare płytki (CD :-P), z kilku (dobrej jakości 8 letnia i słabej jakości 3 - 4 letnie) nie dało się już normalnie skopiować plików na dysk. Ale kilka programów zostawionych na nocną pracę załatwia sprawę :-P
Pytanie tylko - czy producent umieszcza na pudełku informację w stylu "po upływie 3 - 10 lat od wypalenia nośnika, dane na nim umieszczone mogą zacząć zanikać"? Bo wiecie, w USA kobieta która poparzyła się gorącą kawą w McDonalds (bo nie wpadła bidula na to, że parująca kawa może być gorąca) wygrała w sądzie 500k $ Dlatego teraz w USA są ostrzeżenia w stylu "UWAGA: ZAWIERA GORĄCY PŁYN!" 8-)
A co oryginalnych płyt - te trzymają o wiele więcej, bo nie są wypalane, a wytłaczane - coś w stylu wielkiego stempla z negatywem ścieżek naciska na plastikową płytkę, którą dopiero później się maluje itp. Stąd dłuższa żywotność danych 8-)


Nobody Expects The Spanish Inquisition! :biskup:
ODPOWIEDZ