O "kultowości" pewnych mediów...

Bardziej i mniej konkretne rozmowy na określone tematy, niezwiązane bezpośrednio z tematyką strony, ale nurtujące niemal każdego. To wcześniejszy Duży Hyde Park plus kilka luźniejszych tematów.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
ninja666
Seryjny zabójca
Posty: 287
Rejestracja: 21 paź 2010, 19:10

18 kwie 2015, 19:03

...i dziwnym "obowiązku" ich lubienia.

Od zawsze mnie zastanawiało to dziwne zjawisko. Otóż bardzo często, gdy jakieś medium (film, zespół muzyczny, gra, książka) okaże się hitem w czasie swojej premiery, zgarnia coraz więcej i więcej fanów. W pewnym momencie tych fanów ma aż tak dużo, że często zostaje okrzyknięte mianem "kultowego". Niby nic złego, jednak problem tkwi w ludziach. Otóż, w większości przypadków fani danego medium są tak zachłyśnięci "kultowością" danego medium i swoim status quo fana tegoż medium, że zwyczajnie nie uznają istnienia ludzi dzielących opinię inną od nich. Największe, najbardziej chyba znane przykłady owej "kultowości":

- Gwiezdne Wojny
- Ojciec Chrzestny
- Planescape: Torment
- Baldur's Gate
- Władca Pierścieni
- The Beatles

Powiedz fanowi tychże, że ci się nie podobały. Myślisz, że zaakceptuje i uszanuje twoją opinię, bo "o gustach się nie dyskutuje"? Nope. Co ten fan zrobi to albo będzie pytał "Jak możesz nie lubić X? Przecież to praktycznie idealny film/gra/książka/zespół!" albo cię zwyczajnie wyśmieje i potraktuje jako bezrozumne bezguście, nie ważne jak dobre będą twoje argumenty. Kwestią zastanawiającą jest dlaczego w przypadku takich "kultowych" mediów jest społecznie akceptowane, że każdy je lubi przez co dochodzi do takich precedensów? Dlaczego tego się nie tępi? Jak w ogóle do takiego czegoś dochodzi? Czy ludzie naprawdę są tak głupi?
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2015, 19:04 przez ninja666, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Rycho3D
Modder
Modder
Posty: 11978
Rejestracja: 24 kwie 2011, 15:47
Lokalizacja: SinCity
Postawił piwo: 8 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

18 kwie 2015, 19:30

ninja666 pisze:- Gwiezdne Wojny
Szajs, Nie podoba mi się i nigdy nie obejrzałem więcej niż minutę.
ninja666 pisze:- Ojciec Chrzestny
Fajna muzyka w filmie, a filmu nie lubię.
- Planescape: Torment
ninja666 pisze:- Baldur's Gate
Nie znaju
- Władca Pierścieni
Nie wypowiem się o tym tytule, bo zapewne dostał bym warna ;)
ninja666 pisze:- The Beatles
Na wsi będzie.
Dlaczego tego się nie tępi? Jak w ogóle do takiego czegoś dochodzi? Czy ludzie naprawdę są tak głupi?
Z tego się wyrasta, albo i nie. Mam bardzo specyficzne podejście do takich hitów. Zazwyczaj mam odmienne zdanie od reszty społeczeństwa.

Samą popularność nakręcają media, radio, TV, prasa. A ja mam własne zdanie, zawsze mogę zmienić program, stację radiową, lub kupić inną gazetę. To na mnie nie działa i nigdy chyba nie działało. :)


8=======D
Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

18 kwie 2015, 19:35

Z takich "kultowych" serii warto jeszcze wspomnieć o "Szybkich i wściekłych", których kultowość wręcz wystrzeliła w górę po śmierci Paula Walkera, odtwórcy głównej roli. Mi osobiście podobały się tylko trzy pierwsze części, gdzie jeszcze wyścigi były priorytetem. Potem to już takie typowe filmy akcji zaczęli robić :/


Awatar użytkownika
ninja666
Seryjny zabójca
Posty: 287
Rejestracja: 21 paź 2010, 19:10

18 kwie 2015, 19:46

Rycho3D pisze:Mam bardzo specyficzne podejście do takich hitów. Zazwyczaj mam odmienne zdanie od reszty społeczeństwa.
Tak jak i ja. Praktycznie nigdy mi się te "kultowe klasyki" nie podobały mimo tego, że ludzie zapewniali, że są świetne. I właśnie przez to, że wg ludzi są świetne, to nie mogę o nich powiedzieć, że mi się nie podobały, bo zwyczajnie jestem wyśmiewany. Szczególnie w internecie zdaje się to obowiązywać.


Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

18 kwie 2015, 19:47

ninja666 pisze:- Gwiezdne Wojny
Crap
ninja666 pisze:- Ojciec Chrzestny
Niezły, ale bez przesady.
ninja666 pisze:- Baldur's Gate
Może kiedyś to było kultowe wśród fanów RPG, ale teraz?
ninja666 pisze:- Planescape: Torment
Jeden z moich ulubionych RPGów, ale nie sądzę by miał jakąś oszałamiającą liczbę fanów, a przynajmniej nie współcześnie gdy ludzie uważają czytanie za frajerstwo.
ninja666 pisze:- Władca Pierścieni
Filmy oglądałem, książki nie czytałem. Może i kultowe, ale do mnie nie przemawia.
ninja666 pisze:- The Beatles
Kultowe wśród fanów rocka psychodelicznego (zwłaszcza ich późniejsze płyty), bo chyba nie powiesz że dziś ludzie jarają się ich piosenkami w stylu "I wanna hold your hand"? xD
Rycho3D pisze:Zazwyczaj mam odmienne zdanie od reszty społeczeństwa.
Ja też.
Rycho3D pisze:Samą popularność nakręcają media, radio, TV, prasa
Owszem, tylko czym się przy tym kierują? Badaniami rynku, aktualnymi trendami, a może same narzucają te trendy jako obowiązujące?
Nic na to nie poradzimy. Trzeba kierować się własnym rozumem, a psychofanów nie brać na poważnie i z nimi nie dyskutować, bo większości i tak się nie przekona. Poza tym dla każdego co innego. Kto nie lubi Ojca Chrzestnego, ten ma Chłopców z ferajny albo Dawno temu w Ameryce, kto nie lubi Baldura, ten ma TESy, kto nie lubi Beatlesów ma Pink Floydów albo Queen. Wybór jest ogromny, a tępe podążanie za większością świadczy o braku kreatywności i oryginalności.


I regret nothing
Awatar użytkownika
Rycho3D
Modder
Modder
Posty: 11978
Rejestracja: 24 kwie 2011, 15:47
Lokalizacja: SinCity
Postawił piwo: 8 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

18 kwie 2015, 19:55

ninja666 pisze:I właśnie przez to, że wg ludzi są świetne, to nie mogę o nich powiedzieć, że mi się nie podobały, bo zwyczajnie jestem wyśmiewany. Szczególnie w internecie zdaje się to obowiązywać.
Może myślą że jak jest ich więcej, to mają więcej racji :D
Trzeba być debilem by słuchać czegoś, tylko dlatego że jest popularne. Lepiej posłuchać czegoś co jest przyjemne dla ucha.
To jak z twierdzeniem że każdy słucha discopolo, ale nie każdy się do tego przyznaje. Bullshit ! Ja mam uczulenie na discopolo :P


8=======D
Awatar użytkownika
EvilYeah
Pracownik RWS
Pracownik RWS
Posty: 2834
Rejestracja: 14 lut 2014, 18:56

18 kwie 2015, 23:58

ja wszystkie z wymienionych dzieł uważam za bardzo fajne, a nawet kultowe
ale nikomu nie każę tak uważać i nikogo nie piętnuję za jego własne zdanie
"jak się ze mną zgadzasz to fajnie, a jak nie to też fajnie - porozmawiajmy o tym"

takie mam zdanie


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mr Minio
Redaktor
Redaktor
Posty: 7035
Rejestracja: 16 wrz 2007, 14:24

19 kwie 2015, 01:00

Przecież najbardziej kultowe to jest 17 mgnień wiosny + kawały ze Stirlitzem.

Ale do rzeczy:
ninja666 pisze:Gwiezdne Wojny
Piękna to była rzecz. Oglądało się za małego. Ten świat strasznie pociągał.
ninja666 pisze:Ojciec Chrzestny
Odświeżyłem sobie w lipcu 2014 i rzeczywiście jest to rewelacyjny film. Obejrzałem wtedy w jeden dzień pierwszą i drugą część. Obejrzana dzień później trójka to już pomyje, niestety, aczkolwiek sceny w operze spoczko. :)
ninja666 pisze:Władca Pierścieni
Książek nie czytałem. Filmy się oglądało kiedyś. Teraz pewnie mniej by mi się spodobały, ale jak patrzę na Hobbita, to LOTR na bank jest lepszy. :P
ninja666 pisze:The Beatles
Fanem bym siebie nie nazwał, nie przesłuchałem całej dyskografii, ale Revolver i Abbey Road to są przepłyty.


"Are the hills going to march off?
Will heaven fall upon us?
Will the Earth open under us?
We don't know. We don't know, for a total eclipse has come upon us..."
Awatar użytkownika
Cziko
Stuprocentowy psychol
Stuprocentowy psychol
Posty: 880
Rejestracja: 06 cze 2011, 12:05

19 kwie 2015, 15:39

- Gwiezdne Wojny
- Ojciec Chrzestny
- Planescape: Torment
- Baldur's Gate
- Władca Pierścieni
- The Beatles
1. GW oglądałam, brat jest fanem, nie unikniejsz. Fajne, ale tak cholernie skomercjalizowane... LEGO, wersje animowane (SW: the Clone Wars) i gry z tych wersji, koszulki, gacie, kubki, figurki kolekcjonerskie, zabawki, ileż można? :bolek:
2. Nie oglądałam :P
3. Nie grałam :P
4. Nie grałam :P
5. Tylko filmy wyrywkowo, Hobbita czytałam całego. Komercjalizacja mniejsza, niż przy SW, ale nadal.
6. Spoko, ale jakieś nieszczególnie głębokie te teksty, część, jakby byli naćpani, Lennona też (" I don't wanna be a soldier" takie...)

Dla mnie klasyk to Doom, Quake, Wolfenstein 3D i ta cała trójka. Reszta to pomniejsze klasyki :D


Awatar użytkownika
Pangia
Koleś
Koleś
Posty: 3710
Rejestracja: 20 lip 2009, 11:06

19 kwie 2015, 15:40

Z wymienionych to tylko Ojca Chrzestnego znam, w postaci filmu. Zajebiste, polecam i pozdrawiam.


Awatar użytkownika
seebeek17
Modder
Modder
Posty: 8399
Rejestracja: 10 cze 2013, 13:25
Lokalizacja: Z Zewnątrz
Kontakt:

24 kwie 2015, 22:37

Yossarian pisze:Mi osobiście podobały się tylko trzy pierwsze części, gdzie jeszcze wyścigi były priorytetem. Potem to już takie typowe filmy akcji zaczęli robić
szkoda co z tego filmu zrobili. :/
ninja666 pisze:- Gwiezdne Wojny
Kiedyś jak miałem kilka lat to oglądałem chyba każdy odcinek. Teraz natomiast nie sądzę bym nawet 10 minut przy tym wysiedział.
ninja666 pisze:- Ojciec Chrzestny
Jakoś nigdy mnie nie korciło żeby obejrzeć to do końca.
- Władca Pierścieni
Nie oglądałem żadnej części, ale jest hu***e.
- Baldur's Gate
Grałem, nie wciągnęło mnie.
ninja666 pisze:Dlaczego tego się nie tępi? Jak w ogóle do takiego czegoś dochodzi? Czy ludzie naprawdę są tak głupi?
A słyszał ktoś coś podobnego na koncercie peji?
Podczas koncertu, gdy jakiś typek nie chciał robić tego co peja kazał (klaskać chyba w rytm z innymi) to go pobili za to.


Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

24 kwie 2015, 22:46

seebeek17 pisze:Podczas koncertu, gdy jakiś typek nie chciał robić tego co peja kazał (klaskać chyba w rytm z innymi) to go pobili za to.
Z tego co pamiętam, to jeden typek pokazał mu fucka, ale wpierdol dostał zupełnie kto inny xD


Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

26 kwie 2015, 11:24

Najbardziej kultowe filmy lub serie filmów:
Gwiezdne wojny, Indiana Jones, Władca Pierścieni, Ojciec Chrzestny, Mechaniczna Pomarańcza, Łowca androidów, Stalker, Milczenie owiec, Matrix, Szeregowiec Ryan, Efekt Motyla, trylogia dolarowa Sergio Leone, Lot nad kukułczym gniazdem, seria Terminator, seria Obcy, seria Godzilla (oczywiście japońska), Titanic, Avatar, King Kong (z 1933), Casablanca, Incepcja.
W Polsce kultowe są również filmy z L. de Funesem, seria z gangiem Olsena, filmy Barei i seria Jak rozpętałem wojnę.

Najbardziej kultowe seriale: Bonanza, M.A.S.H, Drużyna A, McGyver, Miami Vice, Strażnik Teksasu, Magnum, Niewolnica Isaura, Dynastia, Dr Queen.

Najbardziej kultowe zespoły: The Beatles, Queen, Pink Floyd, Black Sabbath, Guns'n Roses, Nirvana, Metallica, Iron Maiden, Led Zeppelin, Deep Purple, KISS, The Rolling Stones, U2, Oasis, Motorhead, Scorpions, Jefferson Airplane, Radiohead, Roxette, ABBA.

Najbardziej kultowe gry: seria GTA, seria Mafia, seria Half Life, seria Battlefield, seria Medal of Honor, seria Metal Gear Solid, seria The Elder Scrolls, seria Gothic, Planescape Torment, seria Baldurs Gate, Another World, seria The Monkey Island, Syberia 1 i 2, seria Colin McRae Rally, seria Tony Hawk's, seria FIFA, seria PES, seria Deluxe Ski Jump, Postal 2, seria Heroes of Might and Magic.

Najbardziej kultowe samochody: Ford Mustang, Dodge Challenger, Dodge Viper, Ford model T, VW Golf 2, VW Garbus, Jeep Wrangler, Fiat 126p, Wołga, Skoda 100, Mercedes W123, FSO Polonez.


I regret nothing
Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

26 kwie 2015, 14:44

Dzienis pisze:Najbardziej kultowe samochody: Ford Mustang, Dodge Challenger, Dodge Viper, Ford model T, VW Golf 2, VW Garbus, Jeep Wrangler, Fiat 126p, Wołga, Skoda 100, Mercedes W123, FSO Polonez.
Hola, a gdzie auta pokroju Mitsubishi Lancera Evo, Peugeota 205 albo Lancii Delty Integrale? :faja:


Awatar użytkownika
Pangia
Koleś
Koleś
Posty: 3710
Rejestracja: 20 lip 2009, 11:06

26 kwie 2015, 14:55

Peugeot 205 ma z kultowością tyle wspólnego, co Rihanna z dobrymi tekstami. Owszem, dobry hothatch w wersji GTI i swoje sukcesy odniósł jako rajdówka w ówczesnej klasie B, ale daleko mu do chociażby Audi Quattro czy Subaru Imprezy. Albo nawet Toyoty Celiki.


ODPOWIEDZ