[SPRZĘT] Modernizacja komputera

Dyskusje o programach i sprzęcie komputerowym oraz mobilnym, a także internet i ogólne problemy.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
seebeek17
Modder
Modder
Posty: 8399
Rejestracja: 10 cze 2013, 13:25
Lokalizacja: Z Zewnątrz
Kontakt:

16 mar 2017, 09:30

Za jakiś czas (myślę, że w czasie miesiąca się wszystko zamknie), planuję ulepszyć trochę peceta. Stara grafa mi się spaliła, więc teraz muszę "siedzieć" na integrze, a przydałoby się w coś pograć. :D

Jak zna się ktoś na podzespołach, to może mi doradzić.

Kartę graficzną chciałem jakoś do 700zł (byleby Skill sf2 chodził na Ultra xD ). Myślałem o GTX 1050 Ti - jest chyba na tyle wydajna, żeby sporo gier nawet na Ultra w Full HD latało, to wystarczy. Znajdę jakąś lepszą alternatywę do tej ceny? Może coś z Radków znajdę lepszego do 700zł?

I jeszcze kwestia procesora. Czy Core 2 Duo E7400 2,8GHz nie będzie tej 1050'tki ograniczał? Wystarczy C2D E6400 (czy jakoś tak; chyba 2.13GHz) podkręcony do 3,5GHz? Czy lepszy i3 3,0GHz?

Nie widzi mi się inwestować w i5'tkę, skoro któryś z procków wyżej sobie poradzi z tamtą kartą graficzną.


Awatar użytkownika
siemagrucha
Wnerwiony urzędas
Posty: 23
Rejestracja: 02 mar 2017, 11:15

16 mar 2017, 12:17

Jeśli chciałbyś oszczędzić kasę jak i prąd czyli nie mieć latem prze gorąco w pokoju
.. czujesz taką sytuację że przez powiedzmy 3h przy Resident Evil VII wydmuchuje stale 80 stopni ??
I pewnie jeszcze hałasuje ten wiatrak.
Trzeba by wtedy grać w słuchawkach i przy otwartych oknach.
RockAlone miał z tym wielki problem i z tego co pamiętam musiał zamontować w tym swoim pomieszczeniu klimatyzator.
Wybierz zamiast GTX 1050Ti to GTX 750Ti lub GTX 950

Procesor:
DO TEGO AMD FX X8 osiem rdzeni albo AMD A4 lub AMD A6
(eko malutko bierze Watów i do tego jeszcze posiada zintegrowaną grafiką, podobno to zawsze kilka kl. więcej).
JA NIGDY NIE prrze nigdy nie zainwestuje w I5 I7 Intel ponad tysiak no i karta Radeon R9 również
ponad tysiak... i jeszcze zasilacz 400 złoty, więc nie dziwi mnie ta odwieczna sztuczna "wojna" "gównoburza" (Radeon vs GeForce ) (Intel vs AMD)
AMD zawsze będzie tańszy o nawet połowę w porównaniu z tamtymi - ludzie są biedni i wybierają tańsze produkty ;) AMD nie jest taki zły !
Nie cytuj mnie, to tylko moja niezmienna opinia .. nie musisz się z nią zgadzać wcale x D
Jak myślisz dlaczego w konsolach XBO PS4 siedzi procesor AMD a nie Intel?
Słyszałeś już o Laptopach Gameingowych Hyperbook ??
Wiem za dużo pytań

Wybieraj to co wymieniłem będzie źle, to najwyżej po tygodniu pociśniesz sprzęt na OLX i kupisz następny nowszy.
PS. Fajne stronki szczegółowe opisy i testy do porównania sprzętu :
cpuboss.com
benchmark.pl


:respekt:
Awatar użytkownika
Dev4ever
Modder
Modder
Posty: 2483
Rejestracja: 27 lis 2010, 20:12
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

16 mar 2017, 17:03

seebeek17 pisze:I jeszcze kwestia procesora. Czy Core 2 Duo E7400 2,8GHz nie będzie tej 1050'tki ograniczał?
Myślę, że ten procesor mógł by być za słaby na tak mocną kartę graficzną, choć nie wiem jak by było po podkręceniu procka, nie mniej jednak, jeżeli kupujesz kompa z myślą o grach, zainwestuj w dobrą i5tkę. Wiem, że lepsiejsze Intele ogółem są dosyć drogie ale za to procka będziesz miał na lata ;)
Jeżeli jednak masz ograniczony budżet, możesz na ten moment podkręcić obecnego E7400, może tragedii z wydajnością nie będzie.
siemagrucha pisze:DO TEGO AMD FX X8 osiem rdzeni albo AMD A4 lub AMD A6
(eko malutko bierze Watów i do tego jeszcze posiada zintegrowaną grafiką, podobno to zawsze kilka kl. więcej).
Do gier lepiej się sprawdzi Intel. Sam posiadam procesor AMD i niestety muszę przyznać, że dość średnio on wypada w grach na tle Intela. Procesory AMD FX, to konstrukcje modułowe i wielowątkowe bardziej przystosowane do takich czynności jak rendering filmów, czy innych programów wielowątkowych aniżeli do gier. Dodatkowo procesory AMD mają tendencję do grzania się na boxowym coolerze, dlatego trzeba też dopłacać na dobre wieżowe chłodzenie (w przypadku podkręcania, potrzeba nawet chłodzenia wodnego). Co więcej mocny zasilacz i dodatkowe wentylatory na obudowę są mile widziane ;)


Awatar użytkownika
Rycho3D
Modder
Modder
Posty: 11978
Rejestracja: 24 kwie 2011, 15:47
Lokalizacja: SinCity
Postawił piwo: 8 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

16 mar 2017, 18:07

Z dobrą kartą graficzną każda gra będzie hulać, bez względu na procesor, ten jest mało istotny.


8=======D
Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

16 mar 2017, 18:46

W stare gierki pograsz na laptopie, postaw go tak by spód z wentylacją miał choć kilka cm luzu celem lepszego chłodzenia i szybszej pracy.
W nowe gierki lepiej pograj se na konsoli. :P


I regret nothing
Awatar użytkownika
Dev4ever
Modder
Modder
Posty: 2483
Rejestracja: 27 lis 2010, 20:12
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

16 mar 2017, 19:06

Rycho3D pisze:Z dobrą kartą graficzną każda gra będzie hulać, bez względu na procesor, ten jest mało istotny.
Niestety nie zgadzam się z tym. Oba te podzespoły są nierozłączne i muszą się ze sobą zgrywać. W przeciwnym wypadku następuje zjawisko o nazwie "Bottleneck". Załóżmy że kupujemy GTX 970 oraz Stareńki Intel Pentium G3258 i gramy w Wiedźmina 3. W miejscach typowo graficznych tzw. "statycznych" (lasach, polach itp...) będziemy mieli 100 FPS. Sytuacja jednak się odwraca, kiedy przebywa się w mieście o nazwie Novigrad. Lokacja zwana miejscem "dynamicznym" ze względu na dużą ilość poruszających się postaci, wtedy dochodzi do sytuacji, że mamy spadek ze 100 FPS do 30 i to nie z winy karty graficznej, tylko właśnie ze zbyt słabej mocy obliczeniowej pentiuma G3258. Kupując wydajniejszy procesor z tą samą kartą graficzną możemy zyskać nawet trzykrotnie większą wydajność w miejscach, gdzie się dzieje dużo akcji. Można zasugerować wniosek, że Komputer jest tak wydajny jak jego najwolniejszy element ;)


Awatar użytkownika
Radzik
Administrator
Administrator
Posty: 2111
Rejestracja: 13 gru 2008, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

16 mar 2017, 23:10

Panie siemagrucha z całym szacunkiem nie wiem co paliłeś, ale proszę nie dziel się tym towarem 8-)
seebeek17 pisze:Kartę graficzną chciałem jakoś do 700zł (byleby Skill sf2 chodził na Ultra xD ). Myślałem o GTX 1050 Ti - jest chyba na tyle wydajna, żeby sporo gier nawet na Ultra w Full HD latało, to wystarczy. Znajdę jakąś lepszą alternatywę do tej ceny? Może coś z Radków znajdę lepszego do 700zł?
GTX 1050Ti to dobry wybór. W cenie do 700zł jako nową kartę graficzną nie będzie nic lepszego, natomiast będący lepszy od niej RX470 to koszt minimum 800zł w górę. Z używanych Radeonów natomiast dobrym wyborem może być R9 290, ale tutaj musisz brać pod uwagę spory pobór mocy, choć też wyższą wydajność względem 1050Ti.
Bartosz pisze:Myślę, że ten procesor mógł by być za słaby na tak mocną kartę graficzną, choć nie wiem jak by było po podkręceniu procka, nie mniej jednak, jeżeli kupujesz kompa z myślą o grach, zainwestuj w dobrą i5tkę. Wiem, że lepsiejsze Intele ogółem są dosyć drogie ale za to procka będziesz miał na lata ;)
Jeżeli jednak masz ograniczony budżet, możesz na ten moment podkręcić obecnego E7400, może tragedii z wydajnością nie będzie.
Popieram w 100% to co napisał Bartosz, ale też myślę że jest pewna tania alternatywa dla i3 oraz i5, w postaci Pentiuma G4560. Ten tani procek mając 2 rdzenie i 4 wątki na prawdę robi robotę. Oczywiście odbiega wydajnością od i5 ale i3 6100 staje się przy nim nieopłacalny. Jeżeli nie wierzycie polecam benchmarki tego procesora połączonego z 1050Ti oraz RX470 na Youtube. Na prawdę jak za tak niską cenę to ciekawa alternatywa, i dobra baza przyszłej wymiany na i5.
Bartosz pisze:Do gier lepiej się sprawdzi Intel. Sam posiadam procesor AMD i niestety muszę przyznać, że dość średnio on wypada w grach na tle Intela. Procesory AMD FX, to konstrukcje modułowe i wielowątkowe bardziej przystosowane do takich czynności jak rendering filmów, czy innych programów wielowątkowych aniżeli do gier. Dodatkowo procesory AMD mają tendencję do grzania się na boxowym coolerze, dlatego trzeba też dopłacać na dobre wieżowe chłodzenie (w przypadku podkręcania, potrzeba nawet chłodzenia wodnego). Co więcej mocny zasilacz i dodatkowe wentylatory na obudowę są mile widziane ;)
Również tutaj popieram Twoje zdanie w 100% :)
Bartosz pisze:Niestety nie zgadzam się z tym. Oba te podzespoły są nierozłączne i muszą się ze sobą zgrywać. W przeciwnym wypadku następuje zjawisko o nazwie "Bottleneck". Załóżmy że kupujemy GTX 970 oraz Stareńki Intel Pentium G3258 i gramy w Wiedźmina 3. W miejscach typowo graficznych tzw. "statycznych" (lasach, polach itp...) będziemy mieli 100 FPS. Sytuacja jednak się odwraca, kiedy przebywa się w mieście o nazwie Novigrad. Lokacja zwana miejscem "dynamicznym" ze względu na dużą ilość poruszających się postaci, wtedy dochodzi do sytuacji, że mamy spadek ze 100 FPS do 30 i to nie z winy karty graficznej, tylko właśnie ze zbyt słabej mocy obliczeniowej pentiuma G3258. Kupując wydajniejszy procesor z tą samą kartą graficzną możemy zyskać nawet trzykrotnie większą wydajność w miejscach, gdzie się dzieje dużo akcji. Można zasugerować wniosek, że Komputer jest tak wydajny jak jego najwolniejszy element ;)
Zanim przeszedłem na i5 4690k miałem G3258 podkręcone do 4,1GHz (na 4,2GHz Win 10 powiedział grzecznie pierdol się nie włączę się xD ) połączonego z GTX650Ti Boost 2GB w właśnie w Wiedźminie 3 oprócz niskiego FPS, spowodowanego za małą wydajnością GPU, dla tej Gry, co chwilę występowało "zfreezowanie" na około 7 sekund, przez co Gra stawała się niegrywalna. Jedynym rozwiązaniem problemu, był program ograniczający użycie rdzeniu CPU o 3%, oraz zablokowanie na 29FPS. W GTA V miałem zablokowany FPS na 30, ponieważ przy 60FPS występowały "mikrofreezy" które uprzykrzały grę, a karta graficzna była obciążona w 30%. G4560 jest zdecydowanie lepszy od G3258 pod tym względem, że ma właśnie 4 wątki(Intel co Ty odpierdalasz, następna generacja i3 będzie miała 4 rdzenie czy co xD ) przez co problem z "freezowaniem" nie będzie występował. Obecnie Gry wykorzystują 4 wątki, a rzadko kiedy potrafią wykorzystać więcej dlatego, jeżeli chcesz złożyć tani komputer do grania to jego właśnie bym polecał :)


Niepoważny admin
Awatar użytkownika
seebeek17
Modder
Modder
Posty: 8399
Rejestracja: 10 cze 2013, 13:25
Lokalizacja: Z Zewnątrz
Kontakt:

17 mar 2017, 10:20

Radzik136 pisze:GTX 1050Ti to dobry wybór. W cenie do 700zł jako nową kartę graficzną nie będzie nic lepszego
Czyli 1050'tka. Ogólnie trochę mnie kusi ta ich nowa technologia robienia screenów z gier w super rozdzielczości. xD

Dobra, to jak ten C2D E7400 na OC nie wydoli, to kupię G3258. Jakoś przeczekam na nim i później kupię jakiegoś i5. Widzę, że ten sam socket mają, to będę mógł użyć płytki spod G3258.

Ustalone. :D Dzięki za odpowiedzi


Awatar użytkownika
Radzik
Administrator
Administrator
Posty: 2111
Rejestracja: 13 gru 2008, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

17 mar 2017, 10:24

seebeek17 pisze:Dobra, to jak ten C2D E7400 na OC nie wydoli, to kupię G3258. Jakoś przeczekam na nim i później kupię jakiegoś i5. Widzę, że ten sam socket mają, to będę mógł użyć płytki spod G3258.
Tylko nie G3258! Czytałeś moje doświadczenia z Nim związane? chociaż Ty sobie nerwów zaoszczędź. Weź Pentiuma G4560 na Socket 1151, a w przyszłości sobie wymienisz przykładowo na i5 7400, która jest też na socket 1151 :).
Ostatnio zmieniony 17 mar 2017, 10:28 przez Radzik, łącznie zmieniany 1 raz.


Niepoważny admin
Awatar użytkownika
siemagrucha
Wnerwiony urzędas
Posty: 23
Rejestracja: 02 mar 2017, 11:15

17 mar 2017, 14:18

Bartosz pisze:AMD mają tendencję do grzania się na boxowym coolerze,
Do 100 zł są coolery , jak juz sie wywala na kompa te 3 tysiąca STÓWKA nie robi różnić..


Ejj ale Bartosz ja wymieniłem również AMD A6 86W mniej grzeje niz i5 ;p


:respekt:
Awatar użytkownika
Dev4ever
Modder
Modder
Posty: 2483
Rejestracja: 27 lis 2010, 20:12
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

17 mar 2017, 15:25

siemagrucha pisze:Do 100 zł są coolery , jak juz sie wywala na kompa te 3 tysiąca STÓWKA nie robi różnić..
100 zł zakładając, że nie będzie się podkręcać FX'a podwyższając napięć, czyli nie wyżej niż 4ghz. Mimo to, i tak do FX'a wypadało by zainwestować w dobrej klasy zasilacz, gdyż procesory AMD z reguły pobierają dużo prądu i podczas obciążenia mogą pojawić się skoki w napięciach, przez niedostatecznie wydajny zasilacz. Jeżeli na dzień dzisiejszy miałbym złożyć nowego kompa mając budżet 3 tysięcy, dla lepszej wydajności w grach wybrałbym Intela i5 :)
siemagrucha pisze:Ejj ale Bartosz ja wymieniłem również AMD A6 86W mniej grzeje niz i5 ;p
Niestety oferuje za to dużo mniejszą wydajność niż i5 ;) Po za tym nie ma większego sensu porównywać tych dwóch jednostek ze sobą.


Awatar użytkownika
siemagrucha
Wnerwiony urzędas
Posty: 23
Rejestracja: 02 mar 2017, 11:15

18 mar 2017, 10:30

Bartosz pisze:AMD z reguły pobierają dużo prądu i podczas obciążenia mogą pojawić się skoki w napięciach, przez niedostatecznie wydajny zasilacz.
W Konsoli XBO jak i PS4 jest to samo AMD (zintegrowane z gpu nazwy nie pamiętam )
a nie Intel
coś musi w tym być ;P
Jakąś tajemnica handlowa maybe !?
W tym roku chyba miały wyjść kolejne nowe serie AMD
i jakoś im to nie przeszkadzało CAŁA KONSOLKA jest ciepła kręci się więc hałasuje
chłodzi ten procesor a całość pobiera ~255W


Edit.
XD
Bartoszu przecież ty masz to co hejtujesz
właśnie zwróciłem uwagę na podpis - specyfikację, i co nie duszno ci w pokoju od tego pobierania watów ?
Ostatnio zmieniony 18 mar 2017, 10:32 przez siemagrucha, łącznie zmieniany 1 raz.


:respekt:
Awatar użytkownika
Dev4ever
Modder
Modder
Posty: 2483
Rejestracja: 27 lis 2010, 20:12
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

18 mar 2017, 11:30

siemagrucha pisze:
Bartosz pisze:AMD z reguły pobierają dużo prądu i podczas obciążenia mogą pojawić się skoki w napięciach, przez niedostatecznie wydajny zasilacz.
W Konsoli XBO jak i PS4 jest to samo AMD (zintegrowane z gpu nazwy nie pamiętam )
a nie Intel
coś musi w tym być ;P
Jakąś tajemnica handlowa maybe !?
W tym roku chyba miały wyjść kolejne nowe serie AMD
i jakoś im to nie przeszkadzało CAŁA KONSOLKA jest ciepła kręci się więc hałasuje
chłodzi ten procesor a całość pobiera ~255W


Edit.
XD
Bartoszu przecież ty masz to co hejtujesz
:facepalm: Przeczytaj jeszcze raz moje posty, albo streszczę ci pokrótce: Nie hejtowałem procesorów AMD, tylko wypowiedziałem się na ich temat na bazie własnych doświadczeń ;) Ja sam gdybym miał teraz modernizować kompa, to dołożyłbym więcej kasy, żeby zainwestować w i5 ze względu na bardzo wysoką wydajność w grach, mniejszy pobór mocy równy mniejszymi temperaturami.
siemagrucha pisze:właśnie zwróciłem uwagę na podpis - specyfikację, i co nie duszno ci w pokoju od tego pobierania watów ?
No właśnie duszno, dlatego muszę regularnie wywietrzać moją króliczą norę :D


Awatar użytkownika
seebeek17
Modder
Modder
Posty: 8399
Rejestracja: 10 cze 2013, 13:25
Lokalizacja: Z Zewnątrz
Kontakt:

18 mar 2017, 14:37

Radzik136 pisze:Tylko nie G3258!
Sory, traktowałem wszystkie procesory Pentium z literką G za to samo gów**. :P Pentium kojarzy mi się z bardzo niską wydajnością
siemagrucha pisze:Do 100 zł są coolery , jak juz sie wywala na kompa te 3 tysiąca STÓWKA nie robi różnić..
Masz rację, tylko czy ja wspominałem coś o składaniu całego zestawu? Wtedy nawet 5tys. by mi nie robiło różnicy, bo skoro składać kompa od podstaw, to już porządną maszynkę, ale to już lekko zbaczanie z tematu siemagrucha. ;) Pytałem tylko o proca i grafikę :)


Awatar użytkownika
Radzik
Administrator
Administrator
Posty: 2111
Rejestracja: 13 gru 2008, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

18 mar 2017, 16:54

seebeek17 pisze:Sory, traktowałem wszystkie procesory Pentium z literką G za to samo gów**. :P Pentium kojarzy mi się z bardzo niską wydajnością
Bo zasadniczo do tej pory tak było. Nie jestem pewien, ale chyba rozpoczyna się mały przełom w kwestii charakterystyki procesorów Intela, od wprowadzenia Kaby Lake. Pentiumy G są 2 rdzeniowe 4 wątkowe, i3 chyba pierwszy raz otrzymało model z odblokowanym mnożnikiem umożliwiającym podkręcanie i w sumie, nie wiadomo czy to jednorazowy odskok od normy, czy od teraz tak będzie :)
To już chyba najwyższy czas, bo wymagania dotyczące CPU przez Gry wzrastają, a ilość rdzeni i wątków procesorów Intela stała w miejscu od dawna. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że Intel spowalnia rozwój procesorów, ale to byłoby chyba zbyt odważne z mojej strony, dlatego chętnie poczekam na rozwój wydarzeń :)


Niepoważny admin
ODPOWIEDZ