Fabuła wyjaśniona (?)

Pierwsza część serii od której wszystko się zaczęło
Obrazek

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

31 sie 2015, 17:38

Powszechnie uważa się, że pierwsza część Postalowej sagi nie ma fabuły. Jest to błąd, bowiem nawet w książeczce dołączanej do gry można trafić na notki z pamiętnika Kolesia (po które odsyłam tutaj), co sugerowałoby choćby śladowe ilości fabuły. Niektórzy sądzą też, że Koleś jest opętany przez demona (krzyki Kolesia są inne niż głos, który można usłyszeć podczas rozwałki; również suwak w opcjach dźwięku jest podpisany DEMON), który zmusza go do zabijania... wrogów. Ale skąd ci wrogowie? Gdyby Koleś wyszedł mordować całkowicie spontanicznie, wtedy raczej zabijałby przypadkowe osoby (jak w Hatred). Tymczasem w grze chodzi o to, żeby zabijać WROGÓW. Gra nie nagradza ani nie karze za zabijanie cywilów. Może Koleś wcale nie jest psychopatą/opętany, tylko dobrze wie, co robi? Może w tym wszystkim jest jakiś cel?

Do rzeczy. Ostatnio w dyskusjach na Steamie znalazłem linki do strony Postala, które datowane są na styczeń 1998 roku. Dawno, co nie? Ale ciekawsza jest zawartość owych stron.

https://web.archive.org/web/19980127160 ... postal.htm

Pierwsze, co rzuca się w oczy: PostalTM is a Non-Stop-Killing, Action-Strategy, Psychological Thriller. And that ain’t bullshit – this is the real deal. And it ain't no 1st person shooter!
Dowiadujemy się, że Postal to gra łącząca w sobie akcję i strategię oraz również thriller psychologiczny. Tylko zaraz, samo strzelanie do ludzi chyba nie kwalifikuje się do tego gatunku, prawda? Idźmy dalej.

A mature theme about a character who goes postal when he uncovers a sick and twisted conspiracy that drives him to defend humanity from pure evil….or is it something else…

W skrócie: pewien człowiek odkrywa chory i pokręcony spisek, przez co musi uratować ludzkość od czystego zła. A może chodzi o coś innego? O co tutaj chodzi? Zaraz się dowiemy.

https://web.archive.org/web/19980127161 ... hebook.htm

Wychodzi na to, że planowano wydać całą książkę opowiadająca o świecie Postala. Dowiadujemy się również, że w domu Kolesia znaleziono broszury traktujące o oblężeniu siedziby sekty Davida Koresha (znacie Wujka Dave'a? Tak, to właśnie on) oraz Milicji*. Również miejsca, które Koleś odwiedza podczas morderczego tournée nie są przypadkowe. Wojsko również mogło być zamieszane w całą sprawę.

Much of the game's backstory was buried so as not to slow down the game-playing experience

Czyli tłumacząc: "ukryliśmy większość fabuły w grze, żeby nie spowalniać akcji". Ma to sens? Nie wiem. Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Widzicie Kolesia jako psychola czy jednak, w świetle tego odkrycia, jako "człowieka z misją"? Co mają znaczyć te chore teksty przed każdym poziomem? Może to "myśli" demona? O co chodzi z samym demonem? RWS celowo wszystko pomieszał?

*Nie wiem, czy o to do końca chodziło.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2020, 15:46 przez Yossarian, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

01 wrz 2015, 18:28

No cóż, ciekawych rzeczy się doszukałeś i sporo rzeczy wyjaśniłeś, brawo. :ok:
Yossarian pisze:Wychodzi na to, że planowano wydać całą książkę opowiadająca o świecie Postala.
Wielka szkoda, że nie doszło to do skutku, chętnie bym poczytał.


I regret nothing
Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

03 wrz 2015, 13:58

Dzienis pisze:No cóż, ciekawych rzeczy się doszukałeś i sporo rzeczy wyjaśniłeś, brawo.
A jeszcze więcej pogmatwałem :P
Dzienis pisze:Wielka szkoda, że nie doszło to do skutku, chętnie bym poczytał.
Ja też, przy okazji angielski bym podszkolił :D


Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

14 paź 2015, 02:12

Yossarian pisze:
Dzienis pisze:No cóż, ciekawych rzeczy się doszukałeś i sporo rzeczy wyjaśniłeś, brawo.
A jeszcze więcej pogmatwałem :P
Świetne to. :spoko: I takie pogmatwanie to jak do rany przyłóż. ;)

Yossarian pisze:Wychodzi na to, że planowano wydać całą książkę opowiadająca o świecie Postala. Dowiadujemy się również, że w domu Kolesia znaleziono broszury traktujące o oblężeniu siedziby sekty Davida Koresha (znacie Wujka Dave'a? Tak, to właśnie on) oraz Milicji*. Również miejsca, które Koleś odwiedza podczas morderczego tournée nie są przypadkowe. Wojsko również mogło być zamieszane w całą sprawę.
Chm, to tak naprawdę rzuca nowe światło na same początki serii Postal. Na to, co było w ogóle pierwszym impulsem do stworzenia takiej gry. Czyżby Postal narodził się w domu sekty Koresha? Co im - RWS znaczy - po głowie chodziło na samym początku? NAJPIERW.
Yossarian pisze:"ukryliśmy większość fabuły w grze, żeby nie spowalniać akcji". Ma to sens? Nie wiem. Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Widzicie Kolesia jako psychola czy jednak, w świetle tego odkrycia, jako "człowieka z misją"? Co mają znaczyć te chore teksty przed każdym poziomem? Może to "myśli" demona? O co chodzi z samym demonem? RWS celowo wszystko pomieszał?
Ukryliśmy... Trochę mi to lipą jedzie. Jak się nie chce coś zrobić, to się mówi właśnie tak. Ukryłem, żeby ułatwić. Choć, czemu nie, może faktycznie zarys całości universum Postala był znacznie bardziej bogaty.

Psychol czy człowiek z misją? Ja powiem: Psychol z misją. Każdy, kto ma misję, a właściwie "misję" i realizuje ją poprzez przemoc, to ma klepki w łepetynie wypaczone. Musiałbym zagrać w całego P1, aby móc stwierdzić, że Koleś tam jest od początku psycholem, czy też gościem, któremu puściły hamulce.

Ten demon jest naprawdę ciekawy. (Bo wierzę, że to nie jest zapełniacz luk fabularnych i braku pomysłu na grę). Świr, zwyczajny świr? W Jedynce gramy ojcem Kolesia (jeśli ojcem), a tenże ojciec to zwykły psychopata? To by usprawiedliwiało specyficzne fatum, jakie nad Dwójkowym Kolesiem ciąży. Tatko słyszał demona i stał się demonem. Syna demonem uczyniło miasto.


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

14 paź 2015, 12:45

Tiquill pisze:Ukryliśmy... Trochę mi to lipą jedzie. Jak się nie chce coś zrobić, to się mówi właśnie tak. Ukryłem, żeby ułatwić. Choć, czemu nie, może faktycznie zarys całości universum Postala był znacznie bardziej bogaty.
Ew. uznali, że fabuła nie za bardzo spodoba się ludziom i "ukryli ją". Albo nie mieli szmalu na fabułę :8-):
Tiquill pisze:Psychol czy człowiek z misją? Ja powiem: Psychol z misją. Każdy, kto ma misję, a właściwie "misję" i realizuje ją poprzez przemoc, to ma klepki w łepetynie wypaczone. Musiałbym zagrać w całego P1, aby móc stwierdzić, że Koleś tam jest od początku psycholem, czy też gościem, któremu puściły hamulce.
Zwróć uwagę na to, że trzeba zabijać wrogów. Może jednak Koleś ma niektóre klepki w głowie na swoim miejscu? Co prawda teksty o "głodnej i spragnionej ziemi" są niepokojące, ale jak wcześniej wspominałem, być może są to przemyślenia demona. Gdzieś na YT spotkałem się ze stwierdzeniem, że "muzyka" przed każdym poziomem odzwierciedla to, co dzieje się w głowie Kolesia.
Tiquill pisze:Ten demon jest naprawdę ciekawy. (Bo wierzę, że to nie jest zapełniacz luk fabularnych i braku pomysłu na grę). Świr, zwyczajny świr? W Jedynce gramy ojcem Kolesia (jeśli ojcem), a tenże ojciec to zwykły psychopata? To by usprawiedliwiało specyficzne fatum, jakie nad Dwójkowym Kolesiem ciąży. Tatko słyszał demona i stał się demonem. Syna demonem uczyniło miasto.
Ciekawe jest to, że w P1 Koleś ma zupełnie inny głos. W P2 natomiast ma taki sam głos, co demon z P1 (mówię o angielskiej wersji). Czyżby demon przejął całkowicie kontrolę nad Kolesiem, ale też nieco się "uspokoił"?


Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

14 paź 2015, 14:17

Yossarian pisze:Albo nie mieli szmalu na fabułę :8-):
Skądś to znamy, gołębie w AWP. Historia lubi się powtarzać. To chociaż książkę by wydali. ;) Poczytałbym. xD
Yossarian pisze:Zwróć uwagę na to, że trzeba zabijać wrogów.
Realia otoczenia też to wymuszają, czy tylko głos demona?
Yossarian pisze:Może jednak Koleś ma niektóre klepki w głowie na swoim miejscu? Co prawda teksty o "głodnej i spragnionej ziemi" są niepokojące, ale jak wcześniej wspominałem, być może są to przemyślenia demona. Gdzieś na YT spotkałem się ze stwierdzeniem, że "muzyka" przed każdym poziomem odzwierciedla to, co dzieje się w głowie Kolesia.
Ni mniej ni więcej: schizofrenia. Jeśli zdrowy, to zwykły obywatel. Jeśli leków brak - odbija mu i słyszy głosy, wszyscy stają się "wrogami". W takim razie:

Gdzie leżą jego psychotropy? Co w Dwójce mogłoby robić za leki psychotropowe Kolesia? Jeśli znaleźlibyśmy jakiś ślad uzależnienia Kolesia od psychotropów, to otwiera nam to wiele nowych rozwiązań!
Yossarian pisze:Ciekawe jest to, że w P1 Koleś ma zupełnie inny głos. W P2 natomiast ma taki sam głos, co demon z P1 (mówię o angielskiej wersji). Czyżby demon przejął całkowicie kontrolę nad Kolesiem, ale też nieco się "uspokoił"?
Stawiam na zmianę głosu na lepszy, po prostu. Bez uwarunkowań fabularnych. Ale jak iść, to iść. ;) Koleś z Postala to Wujek Ukryte Zło? Co tego demona trzyma na wodzy, że jest taki... taki ludzki w Postal 2?


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

14 paź 2015, 14:29

Tiquill pisze:Realia otoczenia też to wymuszają, czy tylko głos demona?
Wychodzi na to, że jedno i drugie. Z pamiętnika Kolesia wynika też, że mieszkańców Paradise ogarnęła zbiorowa psychoza.
Tiquill pisze:Ni mniej ni więcej: schizofrenia. Jeśli zdrowy, to zwykły obywatel. Jeśli leków brak - odbija mu i słyszy głosy, wszyscy stają się "wrogami".
Piątkowy postrzał jeszcze bardziej namieszał mu w głowie ;)
Tiquill pisze:Gdzie leżą jego psychotropy? Co w Dwójce mogłoby robić za leki psychotropowe Kolesia? Jeśli znaleźlibyśmy jakiś ślad uzależnienia Kolesia od psychotropów, to otwiera nam to wiele nowych rozwiązań!
Nie wiem, czy Koleś jest od czegokolwiek uzależniony. Może od faj zdrowia, ale to jednak nie jest psychotrop.
Tiquill pisze:Koleś z Postala to Wujek Ukryte Zło? Co tego demona trzyma na wodzy, że jest taki... taki ludzki w Postal 2?
Pewnie uznał, że lepiej się przystosować do otoczenia. Albo Koleś nauczył się go "hamować".


Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

14 paź 2015, 16:51

Tiquill pisze:Jeśli znaleźlibyśmy jakiś ślad uzależnienia Kolesia od psychotropów, to otwiera nam to wiele nowych rozwiązań!
Koleś jest uzależniony od zabijania, to poprawia mu humor i ogólny stan psychiczny. :D
Yossarian pisze: Pewnie uznał, że lepiej się przystosować do otoczenia. Albo Koleś nauczył się go "hamować".
Może ma chorobę afektywną dwubiegunową. Okresy manii (Postal 1) przeplata tymi spokojnymi momentami życia (Postal 2).
Tiquill pisze: To chociaż książkę by wydali. ;) Poczytałbym. xD
Ja też.
Yossarian pisze: Wychodzi na to, że jedno i drugie. Z pamiętnika Kolesia wynika też, że mieszkańców Paradise ogarnęła zbiorowa psychoza.
W dwójce w piątek też ogarnia ich psychoza.


I regret nothing
Awatar użytkownika
Tiquill
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 14479
Rejestracja: 25 sty 2007, 02:00
Lokalizacja: z naprzeciwka
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz
Kontakt:

14 paź 2015, 17:22

Yossarian pisze:Z pamiętnika Kolesia wynika też, że mieszkańców Paradise ogarnęła zbiorowa psychoza.
Coś musiało ją wywołać. Samo z siebie miasto nie świruje. Więc co? Wcześniejsze dokonania P.D. (Postal Dude, Postal Daddy, czyli junior i senior, zbiorczo nazwałem tym samym skrótem P.D.) czy też całkiem coś innego generowało psychozę w tym miejscu. Może to "całkiem coś innego" jest powodem ześwirowania w P1 i - i nijako pozwoli wytłumaczyć z winy mord na dzieciach i inne zbrodnie w Jedynce.

Miasteczko Salem, i różne inne "złe miejsca" w Ameryce. Paradise jest takim złym miejscem? Złym od dziesięcioleci?

A kto je założył, kiedy zostało założone? Zabudowa miasta wskazuje, że to nowe osiedle. Nie ma tam obiektów z XIX wieku, ani starszych. Jakie zło więc wygenerowały czasy XX wieku? Kurczę, czasy... obu wojen światowych! A tego to ja nie chcę w Postalu jak dżumy!

No chyba że to jest miasto postawiona na indiańskim cmentarzu albo na miejscu jakieś makabrycznej zbrodni. Rzezi Indian, gdy zdobywano te ziemie dla białego człowieka? Po których nie został ślad... Można tak konfabulować. xD
Dzienis pisze:W dwójce w piątek też ogarnia ich psychoza.
Ale tu jej generatora już znamy. Koleś dokazuje! :diabeł:


Yossarian pisze:Pewnie uznał, że lepiej się przystosować do otoczenia. Albo Koleś nauczył się go "hamować".
Bez żadnego śladu w grze? Wykastrować Kolesia całkiem z jego psychozy? Kurczę, wolałbym by on był "facetem po przejściach". Makabrycznych, a nie że tylko z żonką się męczy i brakiem wypłaty.

Dzienis pisze:Koleś jest uzależniony od zabijania, to poprawia mu humor i ogólny stan psychiczny. :D
To i krew powinien popijać. Zajrzyjmy mu do lodówki, może stoi jaka flaszeczka. xD


Zawsze jest ryzyko, że wyczerpałeś już limit dobrych dni i czeka cię już tylko samo zło...
Obrazek
Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

14 paź 2015, 17:40

Tiquill pisze:Coś musiało ją wywołać. Samo z siebie miasto nie świruje. Więc co?
Pamiętnik Kolesia da odpowiedź. Za tym prawdopodobnie stało wojsko, tak w P1, jak i w P2.
Tiquill pisze:No chyba że to jest miasto postawiona na indiańskim cmentarzu albo na miejscu jakieś makabrycznej zbrodni. Rzezi Indian, gdy zdobywano te ziemie dla białego człowieka? Po których nie został ślad... Można tak konfabulować.
W Utah istnieje coś takiego jak Skinwalker. Może w Arizonie działa coś podobnego?
Tiquill pisze:Ale tu jej generatora już znamy. Koleś dokazuje!
Nawet jeśli Koleś nikogo nie zabija podczas gry, to psychoza i tak następuje w piątek. Czyli to raczej nie Koleś, tylko tzw. "mind-altering gas", o którym wspomina gazeta.
Tiquill pisze:To i krew powinien popijać. Zajrzyjmy mu do lodówki, może stoi jaka flaszeczka.
Suka nie wpuści :P


Awatar użytkownika
TheSider
Seryjny zabójca
Posty: 473
Rejestracja: 31 sty 2014, 19:44
Lokalizacja: z Podwórka
Kontakt:

19 paź 2015, 07:40

Mi się zdaje że ta teoria to tak trochę wymyślona po fakcie a drugi postal miał być tylko remakiem jedynki. Zaczeciem od nowa.
Bo zarówno w 1 jak i w 2 jest siedziba RWS oraz demonstranci.


Awatar użytkownika
Komar
Administrator
Administrator
Posty: 907
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:01
Lokalizacja: Łódź
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

19 paź 2015, 16:42

Zauważyliście że przy wjeździe do miasta jest napisane " Welcome to Paradise"

I stan ludności???? Z 5k zrobiło się mniej nic 4500. :bolek:


Слава монолітна :mgun2:
Awatar użytkownika
Dzienis
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 12106
Rejestracja: 03 lut 2012, 18:53
Lokalizacja: Pojezierze Litewskie
Postawił piwo: 14 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

19 paź 2015, 16:47

oskiqu555 pisze:I stan ludności???? Z 5k zrobiło się mniej nic 4500. :bolek:
Znamy ten napis. ;)
To kłamstwo. Wielokrotnie w statystykach miałem więcej niż 5.000 zabitych, a zdarzało się i 10.000. Wygląda na to, że przyjmują sporo imigrantów. xD


I regret nothing
Yossarian
Grabarz
Grabarz
Posty: 6423
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:54
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

19 paź 2015, 16:50

TheSiderPL pisze:Mi się zdaje że ta teoria to tak trochę wymyślona po fakcie
Jaka teoria? Po jakim fakcie? To jest strona o Postalu zarchiwizowana niedługo po premierze P1.
TheSiderPL pisze:a drugi postal miał być tylko remakiem jedynki.
Remake przy jednoczesnej zmianie gameplayu? Pojedyncze elementy z P1 w P2 (np. niektóre dźwięki) nie znaczą, że jest to remake. W takim razie można by powiedzieć, że NFSU2 to remake NFSU, bo jest tam np. Nissan Skyline.
TheSiderPL pisze:Bo zarówno w 1 jak i w 2 jest siedziba RWS oraz demonstranci.
jw.
oskiqu555 pisze:Zauważyliście że przy wjeździe do miasta jest napisane " Welcome to Paradise"

I stan ludności???? Z 5k zrobiło się mniej nic 4500.
Sama ludność Paradise to ewenement na skalę światową. Nie trzeba Kolesia, żeby na ulicy zapanował Armageddon.


Awatar użytkownika
Komar
Administrator
Administrator
Posty: 907
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:01
Lokalizacja: Łódź
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

19 paź 2015, 17:31

Mi chodziło o to że po masakrzer dokonanej w paradise w '97 roku to właśnie na tej tablicy zo stało wyryte to 4,300.


Слава монолітна :mgun2:
ODPOWIEDZ