[POMOC] Dwa systemy na jednym komputerze?

Dyskusje o programach i sprzęcie komputerowym oraz mobilnym, a także internet i ogólne problemy.

Moderatorzy: Moderatorzy, Admini

Awatar użytkownika
Ryuq
Administrator
Administrator
Posty: 1338
Rejestracja: 03 paź 2010, 18:20
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

19 lis 2012, 15:57

A więc tak, jak krok po kroku zainstalować dwa systemy operacyjne? chodzi mi o dodatką instalację Windowsa. Oczywiscie z poziomu Linuxa, który jest moim "głównym" systemem.
Słyszałem coś o jakiś programach rozruchowych, które trzeba instalować żebym mógł system wybierać i w ogóle...ale do końca tego nie rozumiem. Pomoże ktoś? Linux jest fajny, do przeglądania neta, do dokumentów itp...ale jednak brakuje mi możliwości grania w jakieś gry itp, czego na linuxie sie nie da robić x.x


Awatar użytkownika
Radzik
Administrator
Administrator
Posty: 2111
Rejestracja: 13 gru 2008, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

19 lis 2012, 19:34

Mógłbyś tak odpowiedzieć w starych tematach? bo wiesz co jest taka mała sprawa, że Ktoś chce Ci pomóc, również teraz, chociaż swoim narzekaniem na Linuksa zaczynasz go wnerwiać, a olewasz go w poprzednich tematach, o których to od tak zapomniałeś, i myślisz pewnie, że tej osobie to wisi i powiewa a tak nie jest. Tak więc wpierw poprzednie tematy uporządkuj, po czym powróć do tego tematu, a i jeszcze jedno, dziekuje go nie interesuje, on chce wiedzieć czy działa, bo moze mu sie to przydać na przyszłość.


Niepoważny admin
Awatar użytkownika
Zaver
Wytrenowany morderca
Wytrenowany morderca
Posty: 1743
Rejestracja: 14 lip 2012, 23:09

19 lis 2012, 20:16

E tam, ale nie ma się o co złościć. Ryuq'owi po prostu znudził się Linux (bo woli Windowsa). Na Linuxie jest 2 razy mniej programów, i trudno na tym systemie popadać w euforie; po prostu przyzwyczaił się już do Windowsa [przez tyle lat].
Trzeba podzielić partycję, i na jednych z nich zainstalować Windowsa.
Programy do dzielenia partycji:
https://www.sciagnij.pl/programy/p/Linux ... Logic/1184 - Partition Logic (v. 0.69)
https://www.sciagnij.pl/programy/p/Linux ... arted/1152 - GParted (v. 0.9.0 - 6)


Awatar użytkownika
rigstudio
Modder
Modder
Posty: 584
Rejestracja: 03 maja 2011, 20:37
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

19 lis 2012, 20:21

To jest naj prostsze rozwiązanie :)
https://virtualbox.pl/ Polecam bo korzystałem i wiem jak działa . Prościzna :) :D


Awatar użytkownika
Radzik
Administrator
Administrator
Posty: 2111
Rejestracja: 13 gru 2008, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

19 lis 2012, 21:55

Dobra przesadziłem, mam kiepski dzień, i nie potrzebnie tak nerwowo zareagowałem, więc Ryuq666 z miejsca za to Przepraszam, i nie będę do tego wracał.

Teraz konkretnie do tematu:

Z poziomu linuksa rozumiąc dosłownie to co piszesz nie będziesz wstanie zainstalować windows-a, po prostu nie ma takiej możliwości, a zainstalowanie windows-a na dysku, na którym zainstalowany jest linux, spowoduje, brak możliwości uruchomienia, linuksa, do momentu naprawy, jego bootloadera.

Podane przez ZigHor-a linki, tak jak wiadomo prowadzą do wersji livecd podanych przez Niego programów, od siebię dodam, że jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż Będziesz pełne możliwości manewrów, związanych z modyfikowaniem partycji.

Po utworzeniu partycji ntfs, i zainstalowaniu na niej windows-a tak jak wspominałem, nie Będziesz mógł uruchomić linuksa, do momentu naprawianie bootloader linuksowego.

Ta stronka https://www.ubuntu-pomoc.org/grub-2-napr ... -windowsa/ jest Twoim zbawieniem w tej sytuacji, najlepiej będzie drukniesz sobie podaną stronkę i będziesz wykonywał wszystko krok po kroku, tak jest to na niej opisane.

Wspomniany przez rigstudio program VirtualBox, jest świetnym programem do wirtualizowania komputera, lecz sprawdzi się w Twoim przypadku, gdyż obsługa akceleracji 3D w nim, zresztą tak praktycznie we wszystkich programach tego typu, dających taką możliwość, jest po prostu w powijakach, więc po za gierkami 2D nic więcej pomimo aktywnej akceleracji 3D prawdopodobnie żadnej gry 3D nie odpalisz, pomijając już jej ewentualną jakość działania.

Jeśli Chcesz mogę u siebie przeprowadzić test imitujący Twoją sytuację na wirtualce, zainstaluje na niej linuksie, następnie windows-a i spróbuję przywrócić, linuksowego bootloader-a, a wszystko to Abyś wiedział czy mi udało się tego dokonać robiąc wszystko dokładnie według instrukcji.

Jeśli chodzi o gparted, dziwi mnie to, że nie nie możesz go zainstalować, ani nie Masz go w repozytoriach oprogramowania.

Jaką wersję Ubuntu Masz? Próbowałeś uruchomić program poprzez wpisanie w terminalu sudo gparted ? jeśli komenda nie zatrybi to będzie trzeba poszukać, paczki deb, albo odpowiedniego wpisu do repozytorium, Abyś mógł go zainstalować, i oczywiście używać.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2012, 22:04 przez Radzik, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
rigstudio
Modder
Modder
Posty: 584
Rejestracja: 03 maja 2011, 20:37
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

22 lis 2012, 07:22

Radzik136 pisze:Wspomniany przez rigstudio program VirtualBox, jest świetnym programem do wirtualizowania komputera, lecz sprawdzi się w Twoim przypadku, gdyż obsługa akceleracji 3D w nim, zresztą tak praktycznie we wszystkich programach tego typu, dających taką możliwość, jest po prostu w powijakach, więc po za gierkami 2D nic więcej pomimo aktywnej akceleracji 3D prawdopodobnie żadnej gry 3D nie odpalisz, pomijając już jej ewentualną jakość działania.
Bez przesady. Grałem na tym w Postal-a i Unreal-a i problemów nie miałem , może to zależy od grafiki :?:


Awatar użytkownika
Radzik
Administrator
Administrator
Posty: 2111
Rejestracja: 13 gru 2008, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

22 lis 2012, 19:15

Od grafiki na pewno jest to zależne, tak na prawdę to od wszystkiego na co zwracamy uwagę przed zakupem.

Widzę, że sporo się zmieniło do czasu, gdy próbowałem z akceleracją 3D w vboxie, poczytałem trochę w necie i Ludzie grają w przeróżne gry, muszę sam spróbować :)


Niepoważny admin
ODPOWIEDZ